E-dowody już dostępne

0
700

Od 4 marca 2019 r. osoby składające wniosek o wydanie dowodu osobistego dostaną nowy dokument z warstwą elektroniczną. Jednakjeśli Twój dowód osobisty jest nadal ważny, nie musisz go wymieniać.

Proces wymiany dowodów na takie z elektronicznym chipem będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r. Wymiana dotychczasowego dowodu osobistego na e-dowód będzie bezpłatna.

Sposób składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie uległ zmianie. Można to zrobić osobiście w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od adresu zameldowania lub przez Internet, pod adresem obywatel.gov.pl. Złożenie wniosku online wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO).Jako rodzic, opiekun prawny lub kurator możesz wnioskować o e-dowód dla dziecka lub podopiecznego.

Nieznacznie za to zmienił się dotychczasowy formularz wniosku. Został poszerzony o możliwość wskazania nowych powodów ubiegania się o dowód osobisty oraz o sekcję z pytaniem o zgodę wnioskodawcy na zamieszczenie w dowodzie certyfikatu podpisu osobistego. Przy składaniu wniosku online warto zapoznać się wcześniej z wymogami, jakie powinno spełniać zdjęcie (załączanie niepoprawnie wykonanego zdjęcia to najczęstszy błąd).

Warto wiedzieć, że w przypadku zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego z warstwą elektroniczną powinniśmy zachować się tak samo, jak do tej pory. Utratę dokumentu trzeba jak najszybciej zgłosić w urzędzie gminy lub na stronie obywatel.gov.pl oraz w swoim banku. Przypadki kradzieży dokumentu trzeba też zgłosić policji. Nowością jest funkcja zawieszenia dowodu osobistego. Jeśli nie wiesz, gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni.Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony.Jeśli cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znowu ważny.Wniosek o zawieszenie/odwieszenie dowodu możesz złożyćw dowolnym urzędzie gminy lub przez internet

Czym są nowe e-dowody?

E-dowody to dowody osobiste z nałożoną tzw. warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym chipem bezstykowym. Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego i zachowają oczywiście każda funkcję obecnych dokumentów – będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniać do przekraczania granic w UE.

Nowością będą funkcje elektroniczne dzięki którym można błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego, i zatwierdzić operację kodem PIN, by “podpisać” się pod dokumentem. Dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną – e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty).

Więcej informacji na: www.obywatel.gov.pl

RUDNA.PL