Dogrywka z TutajGLOGOW.pl: XXI Memoriał Ryszarda Matuszaka

0
1374
2015-08-13 XXI Memoriał R.Matuszaka @Hala (fot.A.Karbowiak)-18

W ubiegłym tygodniu (13-14 sierpnia) głogowska hala widowiskowo-sportowa była miejscem zmagań drużyn w XXI edycji Memoriału Ryszarda Matuszaka. W turnieju piłki ręcznej wzięło udział sześć zespołów. Głogowianie okazali się bardzo gościnni i zajęli dopiero piąte miejsce. Wygrało ukraińskie ZTR Zaporoże.

Tegoroczna edycja Memoriału Ryszarda Matuszaka była już dwudziestą pierwszą w historii. W poprzednim roku rozegrano jubileuszowy turniej, w którym najlepsza okazała się drużyna SPR Chrobrego Głogów. Gospodarze byli więc w tym roku obrońcą tytułu, choć z uwagi na obsadę zawodów, czekało ich znacznie trudniejsze zadanie niż przed dwunastoma miesiącami. W tym roku, poza głogowskim zespołem, wystartowały MMTS Kwidzyn, ZTR Zaporoże, HBC Ronal Jicin, Pogoń Szczecin oraz Zagłębie Lubin.

Podopieczni trenerskiego duetu Piotr Zembrzuski – Bartosz Jurecki przystąpili do rywalizacji w osłabionym składzie. W pierwszym meczu turnieju nie wystąpili bowiem Adam Babicz i Arkadiusz Miszka, a pod znakiem zapytania stał też udział Łukasza Kandory. Ostatni z wymienionych pojawił się jednak na placu gry w meczu otwierającym XXI Memoriał Ryszarda Matuszaka.

Nieudana inauguracja
Pierwszym rywalem głogowskich szczypiornistów był MMTS Kwidzyn. Pierwsza połowa spotkania charakteryzowała się bardzo nierówną grą obu zespołów, jednak lepiej spisywali się gospodarze, którzy w siódmej minucie prowadzili 5:2. Trzybramkowa strata podziałała na zawodników Patryka Rombla i kolejne minuty należały do MMTS-u Kwidzyn. Głogowscy szczypiorniści stracili osiem bramek i w osiemnastej minucie było już 10:5 dla gości. W kolejnych minutach SPR Chrobry Głogów dążył do odrabiania strat, a duża w tym zasługa Tomasza Rosińskiego oraz Wiktora Kubały. Dzięki ich celnym rzutom, głogowianie schodzili na przerwę z jednobramkową stratą.

Dobry początek drugiej połowy w wykonaniu MMTS-u Kwidzyn sprawił, że głogowianie tracili cztery bramki. Dziesięć minut przed końcem podopieczni Piotra Zembrzuskiego i Bartosza Jureckiego przegrywali już tylko dwoma trafieniami, jednak skuteczna gra Mateusza Seroki pozbawiła ich nadziei na osiągnięcie korzystnego rezultatu. Skrzydłowy zespołu z Kwidzyna zakończył spotkanie z dorobkiem dziewięciu trafień i w wielkim stopniu przyczynił się do wygranej swojej ekipy. Wynik końcowy to 25:21 dla MMTS-u Kwidzyn.

MMTS Kwidzyn – SPR Chrobry Głogów 25:21 (13:12)

MMTS Kwidzyn: Kiepulski, Dudek – Janikowski, Genda 1, Zadura 1, Nawrocki, Mroczkowski 1, Kryszeń, Peret 1, Szpera 3, Klinger 1, Szczepański, RRosiak 1, Nogowski 2, Pilitowski, Seroka 9, Potoczny 1, Janiszewski 4.
Karne: 3/3.
Kary: 8 min.

SPR Chrobry Głogów: Stachera, Kapela – Pawłowski, Płócienniczak 2, Świtała 2, Sadowski 2, Bąk, Gujski 1, Tylutki, Rosiński 6, Kandora, Kubała 6, Jurecki 2.
Karne: 3/4.
Kary: 0 min.

Kary: MMTS Kwidzyn – 8 min. (Rosiak – 4 min., Kryszeń, Janiszewski – po 2 min.); MMTS Kwidzyn – 0 min.
Sędziowali: A. Rajkiewicz oraz J. Tarczykowski (Szczecin).

2015-08-13 XXI Memoriał R.Matuszaka @Hala (fot.A.Karbowiak)-14

Wicemistrz Ukrainy też za mocny
Drugim grupowym rywalem głogowskich szczypiornistów był wicemistrz Ukrainy, ZTR Zaporoże. Ukraiński zespół zremisował w pierwszym meczu z MMTS-em Kwidzyn, co sprawiło, że spotkanie z udziałem głogowian miało wielki wpływ na układ grupowej tabeli. Wicemistrzowie Ukrainy rozpoczęli od mocnego uderzenia i dość szybko wypracowali sobie kilkubramkową zaliczkę. Podobnie jak w poprzednim meczu, szczypiorniści SPR Chrobrego Głogów odrobili straty, jednak końcówka pierwszej połowy należała ponownie do rywali i pierwsza połowa gry zakończyła się wynikiem 14:13 dla ZTR Zaporoża.

Po przerwie zawodnicy Piotra Zembrzuskiego i Bartosza Jureckiego wyszli na jednobramkowe prowadzenie, jednak od tego momentu warunki gry zaczęli dyktować Ukraińcy. Podopieczni Witalija Nata stopniowo powiększali swoją przewagę, a dodając do tego fatalną skuteczność głogowian, byli coraz bliżej upragnionego zwycięstwa. Piłkarze ręczni SPR Chrobrego Głogów nie wykorzystali w drugiej połowie żadnego z sześciu rzutów karnych i przegrali 20:25. Pięciobramkowa wygrana ZTR Zaporoża sprawiła, że ukraiński team zwyciężył grupę A i awansował do finału, wyprzedzając MMTS Kwidzyn… o jedną bramkę!

Chrobry Głogów – ZTR Zaporoże 20:25 (13:14)

SPR Chrobry Głogów: Stachera, Kapela – Miszka 1, Pawłowski 1, Płócienniczak 3, Świtała 4, Sadowski 3, Bąk 4, Gujski, Tylutki 1, Rosiński, Kandora 1, Kubała 1, Jurecki 1.
Karne: 1/7.
Kary: 2 min.

ZTR Zaporoże: Dierewiankin, Umowist – Seweryn, Artemienko 1, Akimienko 2, Kirilenko 2, Zotow, Konstantinow 5, Ganczew 4, Isanczuk 1, Karamyszew 2, Tilte 4, Biegał 4, Zwiezdow.
Karne: 2/3.
Kary: 6 min.

Kary: SPR Chrobry Głogów – 2 min. (Pawłowski – 2 min.); ZTR Zaporoże – 6 min. (Biegał – 4 min.; Seweryn – 2 min.).

2015-08-13 XXI Memoriał R.Matuszaka @Hala (fot.A.Karbowiak)-66

Z Czechami o piąte miejsce
Po dwóch porażkach w grupie, szczypiornistom SPR Chrobrego Głogów pozostała walka o piąte miejsce w turnieju. Rywalem głogowian był czeski HBC Ronal Jicin. Mimo dość wąskiej kadry i sporej liczny nieobecnych zawodników, gospodarze byli faworytem piątkowego meczu i nie zawiedli kibiców, wygrywając sześcioma bramkami. Początek meczu należał jednak do Czechów. Szczypiorniści HBC Ronal Jicin prowadzili w pewnym momencie różnicą czterech bramek, ale niezła końcówka w wykonaniu SPR Chrobrego Głogów doprowadziła do remisu.

Dobrą grę głogowski zespół kontynuował po przerwie. W 37. minucie do bramki rywali trafił Wiktor Kubała i głogowianie prowadzili 17:15. Po trzech kwadransach szczypiorniści duetu Zembrzuski – Jurecki mieli cztery punkty przewagi. Czesi zdołali wprawdzie zniwelować stratę, jednak w decydującym momencie rządzili już tylko piłkarze ręczni z Głogowa, którzy zadali ostateczne ciosy i wygrali mecz 33:27.

Chrobry Głogów – HBC Ronal Jicin 33:27 (12:12)

SPR Chrobry Głogów: Kapela, Stachera – Pawłowski, Płócienniczak 1, Świtała 6, Sadowski 9, Bąk 1, Tylutki 3, Kandora 2, Kubała 7, Jurecki 4.
Karne: 4/6.
Kary: 4 min.

HBC Ronal Jicin: Machalicky, Kurial – Skopal 1, Rychna 1, Krahulec 7, Bares, Hlava 1, Loskot 3, Milko, Sulc 6, Zeman 2, Groh, Kolc, Curda 3, Kubik 3.
Karne: 5/6.

Kary: SPR Chrobry Głogów – 4 min. (Bąk, Pawłowski – po 2 min.); HBC Ronal Jicin – 8 min. (Groh – 4 min.; Bares, Milko – po 2 min.).
Sędziowali: K. Habierski oraz G. Skrobak (Głogów).

2015-08-13 XXI Memoriał R.Matuszaka @Hala (fot.A.Karbowiak)-23

Bartosz Jurecki najlepszym zawodnikiem gospodarzy
Głogowianie zakończyli tegoroczne granie w Memoriale Ryszarda Matuszaka na piątym miejscu. Zwycięzcą dwudniowych zmagań został ukraiński ZTR Zaporoże, który w finale okazał się lepszy od Pogoni Szczecin (27:25). Trzecie miejsce przypadło MMTS-owi Kwidzyn, a czwarte było Zagłębie Lubin. Mecz pomiędzy tymi drużynami nie doszedł jednak do skutku, ponieważ lubinianie zrezygnowali z powodu dużej ilości kontuzji. MVP XXI edycji memoriału wybrano Jewgena Konstantinowa (ZTR Zaporoże), a najlepszym bramkarzem jego klubowego kolegę, Jewgena Umowista. Najwięcej bramek w zawodach rzucił Mateusz Seroka.

Z grona zawodników SPR Chrobrego Głogów najlepiej oceniono Bartosza Jureckiego, który został wybrany najlepszym graczem głogowskiej drużyny. Ponadto wyróżnieni zostali: Paweł Krupa z Pogoni Szczecin oraz Ondrej Sulc z HBC Ronal Jicin. Najmłodszym zawodnikiem biorącym udział w memoriale był Dawid Krysiak z Pogoni Szczecin.