Dla wszystkich pracowników socjalnych w Głogowie

0
1364

23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie odbędzie się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Po raz drugi impreza jest finansowana ze środków samorządu powiatowego i miejskiego. W Głogowie jest 17 jednostek pomocowych, w których pracuje 550 pracowników socjalnych. W spotkaniu udział wezmą także władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych współpracujących w zakresie pomocy społecznej. Początek świętowania o godzinie 14, zwieńczeniem i kulminacyjnym punktem rozrywki będzie występ Zespołu POSTMAN.

Tak się zaczęło

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest w Polsce 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku. Nowa ustawa z 2004 roku oraz późniejsze zmiany podtrzymały zapis o tym święcie. Listopadowa data Dnia Pracownika Socjalnego jest swoistym upamiętnieniem wydarzeń z 1989 roku, które poprzedziły podpisanie ustawy o pomocy społecznej w Polsce. W miejscowości Charzykowy minister Jacek Kuroń oraz dr. Joanna Staręga – Piasek spotkali się z delegatami urzędów wojewódzkich do spraw społecznych i zdrowia. Prawie setka osób z 49 wówczas województw dyskutowała o idei funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej. Właśnie w listopadzie 1989 roku podjęto decyzję o odłączeniu pomocy społecznej od resortu zdrowia i zakładaniu ośrodków pomocy w gminach. Charzykowy i Dom Pomocy Społecznej „Na Skarpie” na stałe zapisały się na kartach historii pomocy społecznej. Te podniosłe wydarzenia były zalążkiem pomocy społecznej, początkiem długiej drogi …

Pracownik socjalny – jedna osoba i wiele obowiązków

Mówiąc krótko pracownik socjalny pomaga ludziom, znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Rozwijając te dwa wyrazy „pomaga” oraz „sytuacja życiowa” możemy dopiero uzyskać obraz pracy, która niesie za sobą ogrom obowiązków.  Udzielana pomoc nie dotyczy jedynie środków finansowych, to także wsparcie emocjonalne i psychiczne. Trudna sytuacja życiowa może wynikać z braku pieniędzy, ale także z przemocy w rodzinie, nałogów lub wszystkich tych czynników naraz. Pracownik socjalny musi najpierw dokonać dogłębnej analizy psychologicznej zjawisk, zachowań, które powodują zapotrzebowanie na korzystanie z pomocy społecznej. Kwalifikacja i organizowanie świadczeń jest drugim krokiem, początkiem długofalowej współpracy na wielu płaszczyznach życia. Pracownicy socjalni udzielają porad, kierują do właściwych instytucji, współpracują z organizacjami, które odpowiadają za organizowanie pomocy społecznej. Ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, bezdomność, narkomania, alkoholizm to tylko niektóre spośród dysfunkcji społecznych wymienione w ustawie o pomocy społecznej. Art. 119 z Dziennika Ustaw zawiera 9 punktów dotyczących obowiązków pracownika socjalnego:

  • praca socjalna
  • dokonywanie analizy i oceny zjawisk,
  • udzielanie informacji i wskazówek,
  • poradnictwo,
  • pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie działań samopomocowych
  • współdziałanie z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii,
  • inicjowanie nowych form pomocy,
  • współuczestniczenie rozwijaniu lokalnych programów pomocy społecznej

Zasłużone świętowanie

23 listopada w głogowskim MOK -u dla wszystkich pracowników socjalnych z Głogowa wystąpi zespól POSTMAN, wykonujący utwory Beatlesów.  Zespół jest znany i doceniany za swoją oryginalność nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Podczas koncertów Postman przenosi wszystkich do epoki lat 60 -tych. Chłopaki śpiewają i wyglądają jak prawdziwi Beatlesi. Dzięki nim powrót do przeszłości jest możliwy. Jak się dowiedzieliśmy Zespół osiąga brzmienie słynnej czwórki dzięki kunsztowi muzycznemu używając replik legendarnego sprzętu, na którym grali Beatlesi.

Wszystkim Pracownikom Socjalnym z okazji ich Święta składamy najserdeczniejsze życzenia i życzymy udanej zabawy w czwartkowe popołudnie.