Coraz niższa stopa bezrobocia na terenie powiatu polkowickiego

0
3596
TutajPOLKOWICE.pl Kamil Ciupak wicestarosta powiat polkowicki

W Polsce od dłuższego czasu obserwuje się spadek stopy bezrobocia. Obecnie utrzymuje się ona na poziomie 8,2%. Najniższa stopa bezrobocia dotyka województwa dolnośląskiego. Liczne walory przyrodnicze tego rejonu sprzyjają rozwojowi strefy przemysłowej, turystycznej oraz gospodarczej. Dzięki temu pojawiają się nowe miejsca pracy. Stopa bezrobocia w powiecie polkowickim wynosi 7,2%.

Powiat polkowicki jest bogatym i urozmaiconym rejonem pod względem przyrodniczym. Rozwija się w tym miejscu nie tylko turystyka, gdzie podziwiać możemy m.in.: Przemkowski Park Narodowy oraz Wzgórza Dalkowskie. Rozkwita tutaj przede wszystkim przemysł. Rozbudowa Strefy Ekonomicznej, do której należą firmy: Volkswagen, Sitech, Royal Europa, NG2, Sanden, CCC, a także KGHM „Polska Miedź” S.A. skutkuje dynamicznym rozwojem rejonu. Dzięki temu powstają również nowe miejsca pracy dla mieszkańców powiatu polkowickiego, co ma też wpływ na niską stopę bezrobocia w rejonie. Na terenie powiatu polkowickiego jest coraz mniej mieszkańców bez zatrudnienia. Pod koniec 2016 roku liczba ta wynosiła 5,5%. Zdecydowanie mniej, niż w okresie 2015 roku, gdzie wskaźnik bezrobocia wynosił 6,3%. Wskaźnik bezrobocia w sąsiednich powiatach jest nieco wyższy. W powiecie głogowskim wynosi on 10,3%, natomiast w powiecie legnickim 13,4%.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec grudnia minionego roku, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy wynosiła 2266 osób. Okazuje się również, że coraz więcej kobiet na terenie powiatu podejmuje się pracy. Kobiet bezrobotnych, zarejestrowanych w powiecie polkowickim w grudniu 2016 roku było mniej niż w 2015 roku. Wskaźnik wynosił 59,7%. Według danych GUSu w powiecie polkowickim najwięcej bezrobotnych jest z najniższym wykształceniem gimnazjalnym (794 osoby) i zasadniczym (707 osób).

 – Od dwóch lat obserwujemy systematyczne zmniejszanie się zasobów kadrowych w naszym powiecie – mówi Kamil Ciupak wicestarosta polkowicki, przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia – Zaczynamy coraz mocniej odczuwać skutki zmian demograficznych i braku fachowców. Tylko w trzecim kwartale jedna siódma nowopowstałych miejsc pracy nie została obsadzona. Jeżeli to zjawisko jeszcze mocniej się utrwali to wówczas wiele inwestycji i kontraktów będzie zagrożonych w wyniku braku wykwalifikowanych rąk do pracy w powiecie – uważa wicestarosta polkowicki.

Oprócz nowych miejsc pracy zaczyna także brakować odpowiednio wykwalifikowanych fachowców. To z kolei może być zagrożeniem dla istniejących już firm. Jak informuje Kamil Ciupak, wicestarosta polkowicki, wiele nowych miejsc pracy wciąż zostaje nieobsadzonych.