Chróstnik, Raszówka Składowice i Siedlce uczciły setną rocznicę polskiej wolności

0
846

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada jest najważniejszym dniem dla każdego Polaka. Setna rocznica wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski w Gminie Lubin obchodzona była wyjątkowo uroczyście.

Oprócz centralnych gminnych obchodów, które odbyły się w Szklarach Górnych – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziły także poszczególne miejscowości.

W Składowicach odsłonięta została tablica, upamiętniająca tę wyjątkową rocznicę. Pomysłodawcą i fundatorem monumentu, który stanął na Skwerze Wolności był mieszkaniec Składowic Zenon Franczak. Kwiaty przy pamiątkowej tablicy złożyli m.in. przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski wraz z pracownikami urzędu. Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu tablicy, w kaplicy w Składowicach odbyła się Msza Święta.

Święto Niepodległości uczczono także w Siedlcach. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta, po której złożone zostały kwiaty i zapalone znicze przy Zbiorowej Mogile Żołnierzy Polskich, uczestników Kampanii Wrześniowej 1939 r.

W wygłoszonej homilii ksiądz Tadeusz Żurek zacytował piękne słowa niemieckiego Kardynała Gerharda Ludwiga Müller’a: „Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła”. Te słowa niemieckiego duchownego były mottem uroczystości w Siedlcach.

Dziękuję mieszkańcom za tak liczne przybycie na uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoim uczestnictwem podkreślacie Państwo, jak ważna jest dla was polska historia i tradycja, dając dowód swojego patriotyzmu – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Niepodległość oznacza – bez strachu spać. Niepodległość znaczy spokojnie się budzić, kochać śmiać się i pewnie trwać w wolnym kraju wśród wolnych ludzi” – te słowa wykute zostały na tablicy, która na wieczną pamiątkę zawisła na ścianie kościoła p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Chróstniku. Tablicę uroczyście poświęcił ksiądz proboszcz Kazimierz Rapacz, który był inicjatorem jej odsłonięcia. Monument dedykowany jest wszystkim tym, dzięki którym nasz Naród przetrwał. Uroczystość odsłonięcia tablicy zgromadziła wielu wiernych, a uczestniczyła w niej także delegacja Urzędu Gminy.

Organizatorem obchodów Święta Niepodległości w Raszówce był proboszcz Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny ksiądz Stanisław Buchta.

Parafianie spotkali się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, o których genezie pięknie opowiadał proboszcz, akompaniując zgromadzonym świetną grą na gitarze. Ksiądz przypomniał parafianom dawno zapomniane piosenki żołnierskie i patriotyczne.