Choroba i przedszkole. Kiedy zostawić dziecko w domu?

0
1926

Sezon jesienno-zimowy to okres częstych infekcji nie tylko u dorosłych, ale również u małych dzieci. Katar u przedszkolaka, który został przyprowadzony do przedszkola, nierzadko wzbudza emocje wielu rodziców. O tym, kiedy należy pozostawić zakatarzone dziecko w domu, a kiedy posłać do przedszkola, rozmawiamy z lek. Jolantą Węgierską-Januszkiewicz, pediatrą w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

PCUZ: Czy każdy katar u przedszkolaka to sygnał, że powinniśmy pozostawić go w domu?

Lek. Jolanta Węgierska-Januszkiewicz: Każdy katar przedszkolaka niewątpliwie porusza rodziców innych dzieci, którzy obawiają się, że również ich maluch zostanie zainfekowany. Należy jednak pamiętać, że zwykły katar to nie powód, żeby zostawiać dziecko w domu. Tym bardziej, że może on występować na tle alergicznym. Jeśli katarowi nie towarzyszą inne objawy, nie ma powodu, aby dziecko nie uczęszczało do przedszkola.

PCUZ: Zatem jakie objawy u dziecka powinny nas zaniepokoić?

Rodzica powinna zaniepokoić gorączka powyżej 37,5˚C, która może być wstępem do rozwoju choroby. Dziecko zostawiamy również w domu, kiedy występują biegunka czy wymioty. Następnie obserwujemy malca i jeżeli objawy mają charakter jednorazowy, następnego dnia posyłamy go do przedszkola. Z kolei, jeśli dziecko sygnalizuje ból głowy lub ucha, należy od razu udać się do lekarza pediatry, bo może świadczyć to o zapaleniu ucha lub ostrej infekcji zatok, a tego na pewno nie powinniśmy bagatelizować. Dziecko przed chorobą jest często osowiałe, pozbawione energii, senne. Takie zachowanie to kolejny sygnał dla rodzica.

PCUZ: A co z wysypką skórną?

Jeśli dziecko ma alergię, a wiemy, że wysypka jest tego efektem, posyłamy dziecko do przedszkola. Jeśli nie – może to oznaczać, że mamy do czynienia z chorobą zakaźną. Wśród chorób zakaźnych, którym towarzyszy wysypka, można wymienić m.in. ospę, odrę, różyczkę czy płonnicę, nazywaną też szkarlatyną.

PCUZ: Nierzadko jest tak, że nasza pociecha kaszle przez kilka tygodniu. Innym rodzicom w przedszkolu również może się to nie spodobać.

Suche pokasływanie, które trwa kilka tygodni, może mieć związek z odbudowywaniem błony śluzowej oskrzeli po chorobie. Jeśli kaszel jest mokry, często oznacza to, że infekcja nie została całkowicie wyleczona. Każdy przewlekły napadowy kaszel u dziecka czy tzw. kaszel szczekający, czyli krtaniowy, wymagają dalszej diagnostyki oraz pozostawienia dziecka w domu.

PCUZ: A jeśli dziecko przyjmuje antybiotyk? Czy możemy zaprowadzić je do przedszkola?

Rodzicom chorowitych dzieci zalecam pozostawienie swoich pociech w domu jeszcze przez kilka dni po przyjęciu ostatniej dawki antybiotyku. Oczywiście, jeżeli objawy choroby całkowicie ustąpiły. Bardziej odporne dziecko, chorujące rzadko, którego samopoczucie zdecydowanie się poprawiło, możemy posłać do przedszkola już po około 1-2 dniach od podania ostatniej dawki leku. Najważniejszy jest rozsądek. Rodzice znają swoje pociechy i dostrzegają, kiedy dziecko jest osłabione, a kiedy nabiera sił. Bardzo ważny jest również dialog z pracownikami przedszkoli i informowanie ich o stanie zdrowia dziecka.