Budowa obwodnicy Głogowa wśród kluczowych projektów

0
1396
14-06-2013-odra-most

O tym jakie projekty powinny zostać dołączone do przyszłego Kontraktu Terytorialnego, rozmawiali w poniedziałek przedstawiciele rządu, województwa i samorządów Dolnego Śląska. Wśród kluczowych projektów znalazło się m.in. dokończenie dróg S5 i S3, budowa obwodnicy Głogowa. Do podpisania ostatecznej umowy między regionami, a Ministerstwem Infrastruktury I Rozwoju Regionalnego dojdzie w listopadzie tego roku.

Stronę województwa podczas konferencji dotyczącej stanowiska negocjacyjnego Dolnego Śląska reprezentował dr Jerzy Tutaj, natomiast w imieniu władz krajowych wystąpił Wojewoda Tomasz Smolarz. Spotkanie miało być przede wszystkim szansą dla samorządowców na wyrażenie własnej opinii o proponowanym kształcie kontraktu.

Jak podkreślił Jerzy Tutaj, dyskutowany projekt jest owocem półtorarocznych negocjacji między województwem, poszczególnymi resortami w Warszawie oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej.

Obecnie zakłada on realizację 44 inwestycji – 38 z nich jest dedykowane stricte dla Dolnego Śląska, 2 będą wykonywane w ramach programu dla Polski Zachodniej i pozostałe 4 to zadania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ich koszt to łącznie ponad 30 mld złotych.

Inwestycje zostały podzielone na 13 obszarów, spośród których najważniejszym, a także dysponującym największym budżetem,  będzie transport. Tu, wśród kluczowych projektów znalazło się m.in. dokończenie dróg S5 i S3, budowa obwodnicy Głogowa, Wałbrzycha i Świdnicy, rewitalizacja linii kolejowych oraz Odrzańska Droga Wodna.

„W obszarze Transport, Zarząd Województwa uwzględnił w projekcie nasze najważniejsze głogowskie priorytety, a więc obwodnicę Głogowa z przeprawą mostową” – mówi Andrzej Krężel, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta w miejskim ratuszu, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu.

Jak zapewnia w projekcie znalazły się także  najważniejsze postulaty dotyczące transportu kolejowego: remont drogi kolejowej nr 14 z Leszna do Głogowa, modernizacja drogi kolejowej Legnica- Lubin- Rudna Gwizdanów. W projekcie znalazła się także budowa linii kolejowej między Sieroszowicami, a Nielubią, której celem ma być stworzenie nowej komunikacji między Głogowem, Polkowicami i Lubinem.

Jak zapewniają politycy Platformy Obywatelskiej taki kształt kontraktu dostał już wstępnie zielone światło zarówno ze strony rządu, jak i Unii Europejskiej. Jednak zdaniem samorządowców jest jeszcze wiele inwestycji, które powinny znaleźć się na liście kontraktu.  Dlatego Zarząd Województwa dał jeszcze możliwość zgłoszenia uwag ze strony samorządowców. Ci, którzy byli obecni na konferencji mogli bezpośrednio zawnioskować o rozpatrzenie projektów, które nie znalazły się w projekcie.

W ciągu najbliższych tygodni Zarząd Województwa podejmie decyzję co ostatecznego kształtu projektu. Potem projekt musi być zatwierdzony na szczeblu krajowym. Planowane podpisanie umowy nastąpi w listopadzie tego roku.

Kontrakt Terytorialny jest dokumentem określającym cele i priorytety danego województwa na lata 2014-2020. W przypadku Dolnego Śląska ma być on narzędziem, które pozwoli zrealizować założenia zawarte w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020.