Bibliotekarze i czytelnicy świętują

0
1241
zdjęcie-2014-05-09-bibioteka-001

W dniach 8 – 15 maja obchodzony jest „Tydzień Bibliotek”. Włączając się w obchody, głogowska biblioteka uczelniana przygotowała z tej okazji kilka propozycji. Wśród nich „Książki naszego dzieciństwa”, gdzie czytelnicy stworzą ranking lektur, które najbardziej zapadływ ich pamięci. Dobra wiadomość także dla zapominalskich, którzy przetrzymali wypożyczone książki. W dniach 14 i 15 maja biblioteka PWSZ ogłasza amnestię czytelniczą.

Tydzień bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, która organizowana jest od 2004 r. Akcja odbywa się zawsze w maju, a imprezy rozpoczynają się 8 maja w Dniu Bibliotekarza.

Książki naszego dzieciństwa

Pierwsze, dziecięce lektury zapadają w pamięć i pozostają z nami przez całe życie. Czasem nigdy się z nich nie wyrasta i w dorosłym życiu często się do nich wraca. Biblioteka PWSZ zaprasza do udziału stworzenia rankingu „Książek naszego dzieciństwa”. Wystarczy na kartce zapisać tytuł rekomendowanej książki i wrzucić ją do specjalnego pudełka na portierni uczelni. Głosować można do 15 maja. Wyniki rankingu zostaną ogłoszone 16 maja.

Amnestia biblioteczna – zwróć przetrzymywaną książkę

Każdy kto ma w domu książki wypożyczone z biblioteki uczelnianej może teraz uniknąć kary pieniężnej za ich przetrzymywanie. Biblioteka PWSZ ogłasza amnestię czytelniczą dla zapominalskich.

„W dniach 14 i 15 maja każdy czytelnik, bez względu na to, jak długo przetrzymuje książki, może je zwrócić do biblioteki bez żadnych konsekwencji. Zachęcamy do skorzystania z szansy” – informuje Anna Włodarczyk.

Ciekawa akcja miała miejsce w PWSZ akcja w dniach 8 i 9 maja. „Uwolnij książkę” polegała na celowym pozostawianiu książek w specjalnie oznaczonych lub przypadkowych miejscach (ławka w parku, autobus czy poczekalnia dworcowa) po to, aby inni mogli po nią sięgnąć, przeczytać i przekazać dalej. Każdy mógł „uwolnić” książkę, czyli wybrać ze swojego prywatnego księgozbioru dowolny egzemplarz i pozostawić go na „regale do uwolnienia” (parapety okienne na korytarzach i półpiętrach). Miejsca te oznaczone były hasłem „Uwolnij książkę”. Akcję przygotowała Biblioteka Uczelniana.