„Bezpieczny przejazd-Szlaban na ryzyko”

0
737
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Kolejarze w całej Polsce rozpoczęli wakacyjną akcję „Bezpieczny piątek”. Kształtowanie bezpiecznych zachowań i właściwych postaw, podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych i dążenie do ograniczenia liczby wypadków, to główne cele tej akcji, prowadzonej w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd- szlaban na ryzyko!”, do której również włączyli się lubińscy policjanci.

Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi do 200-250 kolizji i wypadków, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. W miejscach niedozwolonych ma miejsce około 300 wypadków rocznie, w których śmierć ponosi średnio ponad 200 osób. Bezpieczeństwo na przejazdach i w rejonie tzw. „dzikich przejść” jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ, czyli m.in. : kolei, samorządów, zarządców dróg, policji. Komenda Powiatowa Policji w Lubinie wspiera kolejną edycję akcji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pn. „Bezpieczny piątek” prowadzonej w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!”, której Policja jest wieloletnim partnerem.

Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach oraz edukacja uczestników ruchu drogowego na rzecz bezpiecznych zachowań podczas korzystania z przejazdów kolejowych.

Pamiętajmy!

Droga hamowania pociągu jest około 13 razy większa niż droga hamowania samochodu. Na samochód uderzony przez pędzący pociąg działają podobne siły jak na aluminiową puszkę potrąconą przez samochód. To pokazuje jakie szanse ma użytkownik drogi, który lekceważy przepisy, w zderzeniu z pociągiem.

Nierozważne zachowanie kierujących i pieszych na torowisku kończy się albo nałożeniem mandatu albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Jednak konsekwencje tego zachowania mogą nieść z sobą jeszcze inne, tragiczne skutki. Dlatego po raz kolejny przypominamy podstawowe zasady i przepisy związane z poruszaniem się w obrębie przejazdów kolejowych.

Kierujący pojazdem obowiązany jest:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie http://www.bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/zoltanaklejkaplk/

KPP LUBIN