Aktywni niepełnosprawni – projekt polkowickiej Fundacji Edajmonia

0
1315
arch-2013-07-14-XV-zawody-dla-osob-niepelnosprawnych@Glogow-01

 “Zatrudnienie Wspomagane”- tak nazywa się najnowszy projekt innowacyjny realizowany przez Fundację Eudajmonia z Polkowic. Uczestniczy w nim 100 osób z wszystkimi stopniami niepełnosprawności oraz 100 osób z ich najbliższego otoczenia. Projekt realizowany jest na obszarze całego Dolnego Śląska. Realizatorzy projektu liczą, że po jego zakończeniu osoby niepełnosprawne staną się bardziej aktywne na rynku pracy.

Jednym z celów projektu jest włączenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy oraz  wdrożenie tego modelu do głównego nurtu polityki społecznej, narzędzia aktywizacji zawodowej, czyli trenera pracy – “To jest coś, nad czym pracowaliśmy wraz z przedstawicielami innych instytucji i organizacji pozarządowych oraz przede wszystkim z samymi zainteresowanymi –  osobami z niepełnosprawnościami, żeby stworzyć jeden model dla wszystkich rodzajów niepełnosprawności. Chcemy aby potem taki trener pracy, także poza projektem, był w jakiejś instytucji czy organizacji pozarządowej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami przez cały rok” – mówi Destina Kuliś z Fundacji Eudajmonia.

Jak dodaje Pani Destina, teraz głównym zadaniem Fundacji jest testowanie modelu, które potrwa do końca marca 2014 roku, po którym nastąpi proces jego upowszechniania i wdrażania do głównego nurtu polityki społecznej.

W ramach projektu osoby niepełnosprawne mogą liczyć na różnego rodzaju pomoc. Najważniejszym i nadrzędnym wsparciem jest trener pracy. Osoby te mogą liczyć także na wsparcie  psychologiczne, doradztwo zawodowe,  asystentów oraz pomoc finansową w postaci sfinansowania sprzętu rehabilitacyjnego – “Uczestnicy, uczestniczki mogą korzystać ze szkoleń zawodowych, pakietu pracownika, czyli takich drobnych wydatków np. na fryzjera przed rozmową kwalifikacyjną czy dojazd na taką rozmowę” – dodaje  Destina Kuliś.

W projekcie “Zatrudnienie Wspomagane” uczestniczy 100 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z terenu całego Dolnego Śląska. Oprócz osób niepełnosprawnych w projekcie bierze udział także 100 osób z ich  otoczenia, czyli rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, a w przypadku osób samotnych ich asystenci.

Uczestnicy projektu przeszli już pięciodniowe szkolenie, które miało na celu pobudzenie u nich motywacji do pracy, poznanie swoich mocnych stron oraz wypracowanie indywidualnego planu działania.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to drugi duży projekt Fundacji na rzecz osób niepełnosprawnych. Eudajmonia realizuje także projekt innowacyjny “Trener Aktywności”, który ma na celu aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych z terenu Wrocławia.