PCUZ radzi: Jaki rodzaj ruchu przy zwyrodnieniach stawów kolan?

0
2107

Na ból spowodowany zwyrodnieniami stawów kolanowych cierpią seniorzy, osoby z nadwagą,  prowadzące siedzący tryb życia i uprawiające wyczynowo sport. Dolegliwości te można niwelować poprzez specjalistyczne leczenie i codzienny ruch, dostosowany do możliwości każdego pacjenta.

– Każdy staw lubi ruch, bo do tego służy. Dlatego na ból spowodowany zwyrodnieniami stawów kolanowych często cierpią osoby, które unikają ruchu preferując siedzący tryb życia. Następstwem bywa nadwaga, która potęguje obciążenie kolan i w efekcie zwiększa niechęć do chodzenia. W ten sposób tworzy się zamknięte koło, które prowadzi do trwałego inwalidztwa – podkreśla Barbara Gadzińska, kierownik Centrum Rehabilitacji przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Przyczyny zwyrodnienia stawów kolan

Zwyrodnienia stawów związane są z zużyciem i zniszczeniem budującej je tkanki poprzez trwające latami obciążenia. Z powodu nadmiernego nacisku na chrząstkę, staje się ona coraz cieńsza i nie spełnia swojej roli czyli ochrony kolana. Elementy chrzęstne i kostne zniekształcają się, staw staje się chwiejny i pojawiają się bóle.

– Chorzy próbują szukać ulgi poprzez ograniczenie ruchu, poszukiwanie nienaturalnych pozycji stawiania stóp minimalizujących ból podczas chodzenia i posiłkowanie się środkami przeciwbólowymi. Tymczasem poza wizytą u ortopedy konieczne jest usprawnienie stawów kolanowych czyli odpowiednie ćwiczenia i codzienny ruch – dodaje Barbara Gadzińska, która zanim zaczniemy codzienne ćwiczenia, zaleca konsultacje u specjalisty fizjoterapii.

Jakie ćwiczenia na zwyrodnienia stawów kolanowych

Oceni on stan kolan i zaleci odpowiednie ćwiczenia dostosowane do każdego pacjenta indywidualnie. – Jeżeli zwyrodnienia są poważne, lekarz może zlecić leczenie przy użyciu środków przeciwzapalnych czy skierować na specjalistyczny zabieg operacyjny. Na pewno warto zażywać preparaty zwiększające wydzielanie mazi stawowej i codziennie ćwiczyć. Na początek wystarczą spacery z kijami, a w domu proste ćwiczenia nóg wykonywane na plecach i nie obciążające kręgosłupa. Pacjentom pomaga pływanie oraz rekreacyjna jazda na rowerze, która także nie obciąża nadmiernie stawów kolanowych, ale wymusza stały rytmiczny ruch. Ważna jest systematyczność ćwiczeń.

Specjaliści zalecają również noszenie wygodnego miękkiego obuwia na płaskim obcasie i dbanie o właściwą wagę ciała.

Dział Rehabilitacji oferuje indywidualną fizjoterapię prowadzoną przez wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem.


PCUZ.PL