Głogowska Solidarność nie zgadza się z władzami związku

0
2323
Głogowska Solidarność Oświaty na pikiecie Wrocław 2019-01-23

Duże oburzenie wśród głogowskiej Solidarności nauczycieli wywołała postawa Przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty w negocjacjach z Rządem. Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania w Głogowie NSZZ Solidarność przyjęła 2 kwietnia specjalne stanowisko w tej sprawie.

„Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Głogowie uważa, że ogłoszenie przez Przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność” Ryszarda Proksę wstępnej zgody na propozycję Rządu w dniu 1 i 2 kwietnia jest przejawem skrajnej niekompetencji lub służalczości wobec Rządu. Wszak uczynił to jeszcze w trakcie negocjacji i przed manifestacjami organizowanymi 4 kwietnia przez nasz Związek! To właściwie jest sabotaż.

Wstyd nam za postawę Ryszarda Proksy. Domagamy się jego natychmiastowej rezygnacji z funkcji przewodniczącego.


Pismo podpisało 31 przedstawicieli głogowskiej Solidarności.

Stanowisko głogowskiej Solidarności wobec decyzji Ryszarda Proksy, Przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ „Solidarność”

W trzecim tegorocznym numerze Biuletynu głogowskiej Solidarności Oświaty Ludwik Lechman przedstawia kilka refleksji o strajku:

W czasie ostatniego wielkiego strajku – w 1993 roku – byłem wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w Głogowie. Pamiętam, że każdy się podpisywał pod stwierdzeniem, że wynagrodzenia za strajk nie ma. Potem przez wiele lat ludzie mieli pretensję, że faktycznie nie było. – wspomina Lechman.

Poniżej kilka ciekawych refleskji przedstwiciela głogowskiej Solidarności:

  • Strajk to bardzo poważna sprawa i wielka odpowiedzialność organizatora. Zatem organizator powinien być jeden. Dlatego popieramy strajk ZNP, ale go nie współorganizujemy.
  • Celem są podwyżki, nie strajk. Jeśli Rząd zaoferuje godziwą podwyżkę np. w niedzielę wieczorem, to czy dalej będziemy popierać strajk? W tej sytuacji warto go w poniedziałek rozpocząć i w ten sam dzień podjąć decyzję co dalej.
  • Ważne jest poparcie społeczne. Sondaż pokazał, że ponad 60% społeczeństwa nie popiera naszego strajku.
  • Postulat 1000 zł jednorazowej podwyżki jest nierealny. Upieranie się przy nim spowoduje, że procent społeczeństwa będącego przeciwko strajkowi znacząco wzrośnie, a Rząd będzie miał ułatwione zadanie…
  • Każdy pracownik decyzję o udziale (lub nie) w strajku powinien podjąć samodzielnie. Decyzję tę podejmuje się każdego dnia strajku. Nie da się zatem przewidzieć jego zasięgu ani długości.
  • Zajęcia w szkołach mogą być podczas strajku (jeśli np. strajkuje danego dnia 2 nauczycieli, a 30 pracuje).
  • Chociaż wiele samorządów chce płacić za strajk – sytuacja nie jest pewna. Po takiej deklaracji Prezydenta Wrocławia od razu rozpętała się burza.
  • Nigdy wcześniej środowisko oświatowe nie było tak zjednoczone (to oczywiście wiekopomna zasługa Minister Zalewskiej). Czy uda się zachować tę jedność? Czy to zwykłe marzenie ściętej głowy?