Pigułka gwałtu: Jak nie stać się ofiarą?

0
1229
Miedziak.info.pl Lekarstwo Tabletki Pigułki Apteka Zdrowie Choroba

Pigułka gwałtu, to najczęściej przepis na zbrodnię doskonałą – po krótkim czasie nie zostają po niej żadne ślady, a ofiara nie pamięta, co się z nią działo przez kilka godzin. Kobietom ten narkotyk podawany jest do drinków, by je wykorzystać seksualnie, mężczyznom – by wyczyścić ich konto bankowe.

Nowe towarzystwo może pojawić się w naszym otoczeniu nie tylko na imprezie czy dyskotece. Nierzadko kontakt nawiązywany jest po prostu na ulicy. Niezależnie od okoliczności i miejsca poznania należy pamiętać, że w różnych sytuacjach, może dojść do wielu zdarzeń, których wcale doświadczyć nie chcieliśmy. Spędzając w ten sposób wolny czas zadbajmy o swoje portfele, telefony komórkowe, ale przede wszystkim o własne bezpieczeństwo.

Dla wielu osób nocne wyjścia na miasto mają fatalne konsekwencje. Na niebezpieczeństwo w szczególności narażone są kobiety. Jego powodem jest, tzw. pigułka gwałtu. Stosując do pewnych zalecenia można ochronić się przed tą niebezpieczną substancją. Po pierwsze należy unikać samotnych wyjść do klubów lub w towarzystwie osób nieznanych. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jakie intencje ma nowo poznana osoba. Należy również stosować się do hasła “Pilnuj swojego drinka”. Oznacza to, że jeśli nie ma się kontroli nad tym, co się dzieje z drinkiem, nie należy go później pić. Zakup nowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie powinno się również przyjmować napojów, których przyrządzania się nie widziało. Warto również obserwować barmanów przygotowujących napoje.

Nie należy korzystać z propozycji składanych przez nowo poznane osoby szczególnie takich jak podwiezienie czy przejażdżka samochodem. Przestępcy często także pod pretekstem wskazania drogi dojazdu do jakiegoś miejsca proszą swoje przyszłe ofiary o to, by wsiadły do ich samochodu. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni wystrzegać się imprez i zabaw w nowo poznanym towarzystwie. Nigdy do końca nie wiadomo kto będzie uczestniczył w takim spotkaniu i jakie są prawdziwe intencje jego wszystkich uczestników. Jeśli jednak zdecydujemy się na zabawę z nowymi znajomymi warto na takie spotkanie wybrać się w większym gronie zaufanych osób, informując przy okazji swoich najbliższych o miejscu, do którego się udajemy oraz towarzystwie, z którym spędzimy czas. Przed takim spotkaniem warto też zaplanować środek transportu.

Niezwykle ważne jest, by po takich zdarzeniach, w czasie których miała miejsce chociażby próba popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, jak najszybciej zgłosić sprawę na policję. Odpowiedzialne zachowanie może uchronić inne osoby przed zagrożeniem.

PAMIĘTAJ!

– Nie wolno pić niczego, co oferuje nieznajoma osoba. Nie tylko w klubie czy dyskotece, ale także w pociągu czy autobusie.

– Pijmy tylko z własnoręcznie otwartej butelki lub puszki. Jeśli odstawiamy drinka, nie wracajmy już do niego.

– Nie powinno się zostawiać napoju bez opieki, nawet gdy odchodzimy na chwilę.

– Nie wychodźmy sami, a w gronie zaufanych znajomych. Przed wyjściem porozmawiajmy, co robić, gdy jedna osoba z grona zacznie się zachowywać podejrzanie: zaczepia obce osoby, funduje drinki wszystkim dookoła itp.

– Nigdy nie zostawiajmy sprawiającego wrażenie upojonego kolegi czy koleżanki samych czy w towarzystwie świeżo poznanych osób.

– Jeśli podejrzewamy, że doszło do nieświadomego zażycia narkotyku albo ktoś znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, wezwijmy karetkę.

Na rynku dostępne są specjalne testery, umożliwiające wykrycie ketaminy i GHB w napojach. Niestety są niedoskonałą metodą wykrywania substancji psychoaktywnych. Mimo to, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w każdy możliwy sposób. Tester składa się z dwóch pól, umieszczonych na karcie przypominającą tę od bankomatu. Wystarczy zakroplić odrobinę alkoholu na wyznaczone pola i obserwować znaczniki. Zabarwienie na odpowiedni kolor świadczy o obecności danego narkotyku w organizmie człowieka (np. zielony świadczy o obecności GHB w badanym alkoholu).

REAGUJ!

W momencie, gdy następują mdłości, zawroty głowy, czy trudności z widzeniem należy zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby, bądź zadzwonić na pogotowie. Zakazane jest za to, pozostanie w ustronnych czy ciemnych pomieszczeniach. Nie należy również samotnie wracać do domu. W tak trudnej chwili lepiej mieć u boku kogoś komu można zaufać. Powinno się również, niezwłocznie udać do lekarza, by wykonać badania w celu sprawdzenia czy podane substancje nie zagrażają zdrowiu.