Wystawa ludowego malarstwa w Muzeum Miedzi

0
1380

„Ludowość w malarstwie polskim” to wystawa pochodząca ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, która obecnie gości w legnickim Muzeum Miedzi. Już dziś wernisaż obrazów.
Wernisaż obrazów ludowych, pochodzących z Leszna odbędzie się 19.02.2016 (dzisiaj) o g. 17.00 w sali Akademii Rycerskiej (przy ul. Chojnowskiej 2).

Wieś w sztuce

Wzrost zainteresowania  tematyką wiejską wśród artystów nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku. Obserwacja życia, pracy i zwykłego wiejskiego dnia doprowadziły do tego, że wieś stała się samodzielnym tematem w sztuce, przy czym jeszcze na przełomie XVIII i XIX wieku bardzo rzadko pojawiały się realistyczne ujęcia tego tematu.

W okresie Młodej Polski narodził się sprzeciw wobec powierzchownemu traktowaniu sztuki ludowej i ludowych inspiracji. Ludowość jako nurt w  sztuce wiązał się ze zwróceniem się ku pochodzeniu, tradycjom i siłom przyrody. Przyjęcie tej wizji świata oznaczało swojskość i łączność człowieka z naturą. Dla malarzy istotne było poszukiwanie pewnego rodzaju duchowości i pierwotności.
Motyw wsi w malarstwie coraz silniej zaznaczył się w sztuce XIX w. Pod koniec tego stulecia w kręgu twórców tzw. Młodej Polski fascynacja sztuką ludową i ludem posunęła się aż do egzaltacji. Pojawiło się zjawisko tzw. „chłopomanii”, które z czasem przybierało formy wręcz masowe. Artyści żenili się z chłopkami, przenosili się do chat – chociażby tak jak Włodzimierz Tetmajer czy Lucjan Rydel, bowiem w tamtych czasach sztuka i kultura zostały całkowicie zdominowane tematami przyrody i wsi.

Na legnickiej wystawie znalazło się blisko 60 prac pochodzących z kolekcji Muzeum Okręgowego w Lesznie. Eksponowane obrazy nie stanowią jedynie afirmacji wiejskiej codzienności, na wielu z nich pojawiają się również akcenty krytyczne. Tworzone przez nowatorskich rysowników i malarzy, ukazują cechy narodowe, odrębności obyczaju, sposobu życia na tle rodzimego pejzażu, a także problemy poszczególnych regionów kraju.
Na wystawie w Muzeum Miedzi dominują prace wybitnych malarzy tworzących od połowy XIX wieku, tj.: Kazimierz Ajdukiewicz, Aleksander Augustynowicz, Włodzimierz Tetmajer czy Michał Gorstkin-Wywiórski.

Bilety na wystawę

W legnickim Muzeum Miedzi obowiązuje jeden bilet na wszystkie aktualne wystawy – normalny kosztuje 10 zł, zaś ulgowy 6 zł. Bezpłatny wstęp obowiązuje jedynie w soboty oraz w pierwszą środę każdego miesiąca. Wystawy można obejrzeć: we wtorki i w środy w godz. 9.00-16.00, w czwartki w godz. 11.00-18.00 oraz w piątki i soboty od g. 11.00 do 17.00.