Urząd Pracy pomoże założyć spółdzielnie socjalne

0
1145

W następny piątek (8 lutego) o godzinie 10.00 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głogowie odbędzie się spotkanie dotyczące spółdzielni socjalnych. Celem spotkania jest przedstawienie oferty projektu obejmującego udzielenie kompleksowego wsparcia szkoleniowo – doradczego, a także finansowego, osobom bezrobotnego z województwa dolnośląskiego zainteresowanych założeniem spółdzielni socjalnych.

Spółdzielnia socjalna łączy w sobie przedsiębiorstwo oraz organizacje pozarządową, mająca umożliwić jej członkom, którymi muszą być w 50 procentach osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, powrót do uregulowanego życia społecznego i aktywności na rynku pracy. Drugim celem spółdzielców jest prowadzenie przedsiębiorstwa w oparciu o wspólną pracę Ponadto spółdzielnia socjalna może prowadzić działalność społeczną, kulturalno-oświatową oraz społecznie użyteczną – zarówno na rzecz swoich członków jak również środowiska lokalnego. Pomoc w założeniu spółdzielni socjalnej deklaruje Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie oraz Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej. W ramach tej pomocy w następny piątek (8 lutego) odbędzie się spotkanie informacyjno- rekrutacyjne dotyczące wsparcia osób zakładających lub przystępujących do spółdzielni socjalnych. Spotkanie odbędzie się o godzinie 10.00 w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Piaskowej w Klubie Pracy w pokoju numer 113. Celem spotkania jest przedstawienie oferty projektu obejmującego udzielenie kompleksowego wsparcia szkoleniowo – doradczego, a także finansowego, osobom bezrobotnego z województwa dolnośląskiego zainteresowanych założeniem spółdzielni socjalnych. Projekt zakłada między innymi: wsparcie szkoleniowo – doradcze, szkolenie zawodowe w zakresu kompetencji niezbędnych do świadczenia usług wykonywanych przez spółdzielnie, w tym możliwości uzyskania niezbędnych uprawnień. Istnieje także możliwość uzyskania dotacji w wysokości do 20 tysięcy złotych na osobę oraz wsparcie pomostowe w tym refundacja składek ZUS w wysokości do 1300 złotych na osobę przez okres pierwszych sześciu miesięcy funkcjonowania spółdzielni socjalnej. Możliwe jest także uzyskanie przedłużonego wsparcia pomostowego w tym refundacji składek ZUS w wysokości do 1300 złotych na osobę przez okres kolejnych sześciu miesięcy funkcjonowania spółdzielni.

Po spotkaniu osoby zainteresowane projektem będą mogły skorzystać z bezpłatnego doradztwa dotyczącego szczegółów zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych oraz udziału w projekcie. Można także zasięgnąć informacji na temat projektu poprzez infolinię pod numerami: 801 002 047 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych) lub 71 73 444 47 (dla połączeń z telefonów komórkowych).