Głogowska SZANSA koordynatorem ważnego projektu

0
1412
2014-10-17 kampania przeciwko mowie nienawiści@SP 12@Głogów-num

Kampania przeciwko Mowie Nienawiści prowadzona jest w 37 krajach, w tym w Polsce. Koordynatorem działań na terenie całego Dolnego Śląska jest głogowskie Stowarzyszenie SZANSA, które pozyskało na ten cel 240 tysięcy złotych. 17 października w Szkole Podstawowej nr 12 w Głogowie odbyła się uroczysta inauguracja kampanii, w której uczestniczył także Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

17 października w Szkole Podstawowej nr 12 w Głogowie odbyła się Inauguracja Dolnośląskiej Kampanii przeciwko Mowie Nienawiści w internecie pod nazwą „No hate.” Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA jest koordynatorem tego projektu na Dolnym Śląsku.

W ramach kampanii członkowie Stowarzyszenia m.in. przeprowadzą warsztaty z dziećmi i młodzieżą oraz przeszkolą młodych aktywistów, którzy będą działać w internecie. Ma powstać także publikacja na temat tego, w jaki sposób mają sobie radzić osoby, które zetknęły się z mową nienawiści w internecie.

Kampania będzie odbywać się na terenie całego Dolnego Śląska. Cały projekt potrwa 15 miesięcy. Na działania w ramach projektu, SZANSA pozyskała środki z funduszu norweskiego w wysokości 240 tysięcy złotych.

Partnerem SZANSY w realizacji tej kampanii jest Amnesty International z Norwegii.

Od roku Rada Europy prowadzi kampanię przeciwko mowie nienawiści w Internecie. Obecnie ta kampania prowadzona jest w 37 państwach członkowskich. Jednym z nich jest Polska. Komitet Narodowy znajduje się w Warszawie. Natomiast na Dolnym Śląsku Kampanię zrealizuje głogowskie Stowarzyszenie SZANSA.

Celem tego projektu jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych, kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamanie praw człowieka.

„My w SZANSIE od wielu lat zajmujemy się problematyką praw człowieka, uczymy nie tylko dzieci, ale też dorosłych w zakresie ich praw”– mówi Dariusz Grzemny, wiceprezes Stowarzyszenia SZANSA.

Nowym wyzwaniem jakie stawia obecnie szybki postęp technologiczny jest troska o prawa człowieka w internecie. Niemal wszystkie ręce były uniesione wśród uczniów biorących udział w inauguracji kampanii, kiedy padło pytanie, kto przynajmniej raz dziennie korzysta z internetu. Dariusz Grzemny podkreśla, że przemoc której dzieci doznają w internecie później przenoszona jest do świata rzeczywistego.

Stowarzyszenie SZANSA już w ubiegłym roku rozpoczęło cykl szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Głogowie na temat mowy nienawiści w internecie – „W internecie też musimy czuć się bezpieczni” – dodaje Dariusz Grzemny.

Wśród gości obecnych na inauguracji był także Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

zdjęcie 2014-10-17 kampania przeciwko mowie nienawiści@SP 12@Głogów-num