Głogowska młodzież zainteresowała się zabytkami

0
1107

W Głogowie zabytków nie brakuje. Do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisanych jest około dwudziestu zabytków z Głogowa. Są to między innymi Zamek Książąt Głogowskich, brama szpitalna, fort Gwiaździsty przy ulicy Rudnowskiej, schron przy ulicy Bolesława Krzywoustego, ratusz, Teatr Miejski imienia Andreasa Gryphiusa, Kolegiata oraz kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Dzisiaj (7 grudnia) głogowska młodzież spotkała się w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, aby w ramach I Konferencji Naukowej Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych i Gimnazjalnych w Głogowie porozmawiać o głogowskich zabytkach. Pomysłodawcami konferencji byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie.

Dzisiaj (7 grudnia) głogowska młodzież pokazała, że potrafi sama się organizować i ta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie odbyła się konferencja na temat zabytków. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum numer 5, Zespołu Szkół Zawodowych, Gimnazjum numer 2, Technikum numer 6, Gimnazjum numer 4 oraz Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Jednak sam pomysł, aby zorganizować taką konferencje był autorska uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. – Chcieliśmy, aby mieszkańcy Głogowa, zwłaszcza ta młodsza cześć, dowiedzieli się jak najwięcej o naszym mieście. Jest to naprawdę piękne miasto z tajemnicami, które są jeszcze nieodkryte. Chcielibyśmy żeby te wszystkie zabytki, które są w Głogowie zostały jak najlepiej poznane. Ta konferencja ma sprawić żeby jak najwięcej osób zainteresowało się naszymi zabytkami – mówi Roksana Hebda, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie i współorganizatorka konferencji.

Najważniejszym punktem konferencji były prezentacji uczestników. – Wybraliśmy osiem naszym zdaniem najważniejszych zabytków. Każda z ze szkół zaprezentuje jeden z nich. W prezentacjach tych mają znaleźć się informacje, które nie są łatwo dostępne na przykład informacje od osób, które zajmują się archeologią – dodaje Roksana Hebda. W ramach tych prezentacji odbył się konkurs na najciekawszą prezentacje, którego nagrodami był między innymi dzień ze Starostą Powiatowym, Rafaelem Rokaszewiczem oraz Prezydentem Miasta Głogowa, Janem Zubowskim. Na konferencji pojawił się także między innymi: przedstawiciel Urzędu Miasta, Józef Wilczak oraz przedstawiciel Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Dariusz Czaja. – Cieszy mnie to, że młodzież sama się organizuje i interesuje się zabytkami. Musimy robić wszystko żeby młodzież znała swoje korzenie. W Głogowie mamy około dwudziestu zabytków jednak, jeśli patrzeć na skale zniszczeń to jest to liczba przeciętna i ubolewamy nad tym, bo kiedyś tych zabytków było o wiele więcej – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.  Współorganizatorem konferencji pod nazwą “Znane i nieznane zabytki Głogowa” była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. – Cieszę się, że w tej konferencji bierze udział tyle osób. To, że młodzież interesuje się swoimi korzeniami daje nam nadzieje, że kiedy my odejdziemy to będziemy mieli swoich zastępców – mówi profesor Stanisław Czaja, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.