Głogowscy pozarządowcy mogą liczyć na wsparcie

0
1184

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy pomoc humanitarna? Wielkie fundacje promowane w stacjach telewizyjnych? Większość Polaków wie, co to jest. Natomiast informacje o fundamencie polskiej działalności pozarządowej – tysiącach małych organizacji działających lokalnie – docierają do Polaków w niewielkim stopniu. Jeśli spytamy naszych rodaków o “organizacje pozarządowe” to dwie osoby na trzy znają to wyrażenie, ale już tylko jedna z nich wie, co ono oznacza. NGO? Trzeci sektor? A gdy, zamiast ogólników, zapytamy respondentów o konkretne organizacje społeczne, stowarzyszenia i fundacje? Okazuje się, że kolorowo nie jest. Nie lękajmy się jednak – w Głogowie mamy Centrum Wsparcia NGO.

Z końcem obecnego roku dobiegają końca trwające od października roku ubiegłego działania w ramach projektu długofalowej pomocy dla organizacji pozarządowych “Centrum Wsparcia NGO”. Głównym celem projektu był rozwój potencjału III sektora poprzez usługi oferowane w Centrach Wsparcia NGO.  Adresaci projektu to przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby fizyczne zainteresowane tematyką dotyczącą działalnością pozarządową, gotowe do założenia stowarzyszenia lub fundacji.

– Jednym z głównych form naszej działalności jest doradztwo z różnych zagadnień formalno-prawnych dotyczących działalności organizacji pozarządowych. Zakres jest szeroki. Pomagamy w tworzeniu statutu i rejestracji organizacji w KRS, wyjaśniamy formy wolontariatu czy działalności pożytku publicznego, uczymy jak uzyskać status OPP. Dużym zainteresowaniem ciszą się porady związane z finansowaniem działalności organizacji oraz pomoc w przygotowaniu i realizacji projektów – opowiada Anna Sajfer, doradca z głogowskiego Centrum Wspierania NGO.

Same organizacje oceniają swoją sytuację nieco bardziej optymistycznie niż jeszcze dwa lata temu. Coraz więcej z nich uważa też, że warunki, w jakich funkcjonują, są lepsze niż w latach poprzednich. Niemały wpływ na to mają działania animacyjne i informacyjne realizowane właśnie przez Centra Wspierania NGO.
W ramach projektu realizowane były także obywatelskie fora dyskusyjne i spotkania informacyjne. Mimo swojego nieformalnego charakteru, spotkania te – przy kawie i ciastku – cieszyły się dużą popularnością zainteresowanych i przyczyniły się do integracji lokalnych organizacji pozarządowych. W ich trakcie omawiane były najważniejsze zagadnienia dla naszego lokalnego III sektora, a przede wszystkim współpraca NGO z administracją samorządową.

Mówi uczestniczka kawiarenek dyskusyjnych – p. Dorota Laska z Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych:
– W ramach tych spotkań przedstawiciele naszych głogowskich organizacji mogli się lepiej poznać, a często dopiero nawiązały się nowe kontakty, nowe pomysły na wspólne działania czy projekty. A najciekawsze jest chyba to, że to na tych waśnie kawiarnianych spotkaniach dopracowywano zasady współpracy w ramach Głogowskiego Partnerstwa Organizacji Pozarządowych RONDO. Jest to chyba najlepszym przykładem, że takie spotkania są naprawdę potrzebne i przede wszystkim przynoszą rezultaty.

Można więc stwierdzić, że pomimo nie najlepszej świadomości społecznej na temat działalności trzeciego sektora, działania animacyjne przynoszą całkiem wymierne rezultaty. W przeciągu 14 miesięcy udało się wesprzeć dziesiątki osób aktywnych oraz wiele organizacji pozarządowych z terenu naszego powiatu. Bo inkubowanie aktywności obywatelskiej i wspieranie wszelkich nowych inicjatyw było jednym z założeń tych działań.

Ale nie tylko, bo pracownicy głogowskiego oddziału brali również aktywny udział w spotkaniach sieciujących. To tam właśnie – we wspólnym gronie pracowników wszystkich Centrów oraz przy uczestnictwie realizatorów projektów i zaproszonych specjalistów – wypracowywano zasady współpracy oraz opracowywano standardy działań i usług. Omawiano także potrzeby odbiorców Centrów.

– Projekt się kończy, ale nasza praca na rzecz lokalnych przedstawicieli trzeciego sektora się nie kończy. Będziemy ją kontynuować w ramach kolejnych projektów, które rozpoczynamy już w nowym roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu. Czekamy na każdego, kto jest zainteresowany zaangażowaniem się w działalność pozarządową. – informuje Anna Sajfer.

Osobom zainteresowanym działalnością w trzecim sektorze – zarówno tym już zaangażowanym jak i dopiero rozpoczynającym swoją pozarządową przygodę – polecamy korzystanie z takich właśnie możliwości:
Centrum Wsparcia NGO w Głogowie mieści się w siedzibie Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa znajdującej się w Głogowie przy ul. Perseusza 13.
Doradztwa udziela p. Anna Sajfer
Tel/Fax: 76 832 18 04
E-mail: centrum.ngo.glogow@gmail.com

Polecamy także lekturę publikowaną w ramach projektu, czyli co miesięczne newslettery zawierające istotne dla III sektora informacje o szkoleniach, wydarzeniach i grantach – można je znaleźć wraz wieloma innymi cennymi informacjami na stronie projektu.

Wszelkich dodatkowych informacji o projekcie udziela Koordynator projektu:

Anna Gużda
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
Tel:  71 796 30 00
E-mail: anna.guzda@rcwip.pl 

Kontakt do organizacji realizujących projekt:

Anna Bogucka
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
Tel: 71 793 23 24
E-mail: anna.bogucka@dfop.org.pl

Alicja Gawinek
Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
Tel: 77 44 15 025
E-mail: a.gawinek@ocwip.pl 

Realizatorem projektu “Centra Wsparcia NGO – projekt długofalowej pomocy dla organizacji pozarządowych” jest Regionalne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych wraz z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt ten jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 5.4.2 – Rozwój dialogu obywatelskiego.

* Dane statystyczne wykorzystane w tym artykule pochodzą z badań przeprowadzanych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor.