“Dlaczego warto czytać? Trudne lektury trudnych czytelników”

0
1394

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie odbył się (14.12) wykład pt. “Dlaczego warto czytać? Trudne lektury trudnych czytelników”W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie odbył się (14.12) wykład pt. “Dlaczego warto czytać? Trudne lektury trudnych czytelników”.

Wykład wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński – Badania prowadzone niedawno na terenie dawnego województwa płockiego pokazują, że więcej jest domów, w których w każdym pokoju jest telewizor, niż domów, w których jest więcej książek do czytania niż domowników. Do czytania to nie znaczy podręczniki szkolne, leksykony zdrowego żywienia, książki kucharskie i tak dalej. Bywa tak, że tych książek jest mniej niż osób mieszkających w domu i więcej jest takich mieszkań, gdzie mamy więcej telewizorów niż domowników – mówił podczas spotkania prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński. Jak twierdzi profesor, z dziećmi problemów nie ma jeśli chodzi o chodzenie do biblioteki, ponieważ można je zachęcić w różnoraki sposób – Z dziećmi problemów nie ma, można na różne sposoby z nimi pracować – mówił prof. dr hab Grzegorz Leszczyński.

Najtrudniej zachęcić do odwiedzenia biblioteki jest nastolatków – Nastolatki z biblioteki uciekają i to na dodatek uciekają  coraz młodsze nastolatki. Niegdyś był to wiek gimnazjalny. W tej chwili to już się robi czwarta klasa, czyli ten wiek ucieczkowy, wiek pewnego rodzaju niechęci , zapaści czytelniczej jest stosunkowo wczesny – mówił podczas spotkania prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński. Przykry jest fakt, iż liczba odwiedzających biblioteki ludzi spadła. – Badania czytelnicze to pokazują, państwo to widzicie pewnie we własnym środowisku, ale badania niestety są bezwzględne. One ukazują absolutną, trwałą w Polsce prawidłowość. Polega ona na tym, że w ciągu dziesięciu lat  zmniejszyła nam się liczba odwiedzin w bibliotekach o dwadzieścia procent – mówił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński. Przyczyną tego spadku jest również dostępność książek w internecie – Jeżeli młody człowiek poszukuje informacji i przyjdzie do biblioteki, to ma te informacje w w rozmaitego rodzaju źródłach, do których musi dojść, przekartkować, znaleźć, przepisać i zabrać ze sobą. Natomiast jak ma dostęp do sieci, to robi to w ułamek sekundy – mówił prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński.

Wielu z nas zastanawia się: dlaczego czytam? Otóż odpowiedź jest prosta –W trakcie czytania człowiek znajduje samego siebie. To jest tak naprawdę ważne. Człowiek całe życie bezustannie szuka prawdy o sobie. Ciągle próbuje zrozumieć samego siebie  i świat, w którym żyje. Nie można tego świata inaczej zrozumieć, niż się dystansując wobec niego -twierdzi prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński. Podczas wykładu mogliśmy także usłyszeć coś o serialach, które oglądamy z wielką fascynacją, a wielu z nas z niecierpliwością czeka na następny odcinek – Proszę państwa co nas obchodzi, co zrobią państwo  Lubiczowie z serialu “Klan”. Przecież to są postacie wymyślone  przez pisarzy, którzy piszą jakieś tam odcinki. Dlaczego to oglądamy? Dlatego, że widząc kłopoty państwa w  serialu “Plebania” czy “M jak Miłość”, dystansujemy się do własnego świata i zaczynamy własny świat rozumieć – wyjaśnił prof. dr hab Grzegorz Leszczyński.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wykład był ciekawy, interesujący i słuchało się go z wielką przyjemnością. Każdy, kto przyszedł na spotkanie mógł znaleźć odpowiedź  na pytania: Dlaczego czytam? Czy warto czytać? oraz dowiedzieć się jaki wpływ mają na nas seriale i komputer. Po wykładzie było można zadać pytania  prof. dr hab. Grzegorzowi Leszczyńskiemu.