Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie może pochwalić się nową bazą. W ubiegły piątek (12 października) uroczyście i oficjalnie otworzono budynek “B” w PWSZ. Pierwszą uroczystością jaką odbyła się w nowym skrzydle była inauguracja nowego roku akademickiego 2012/2013. Później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez Prezydenta Miasta Głogowa, Jana Zubowskiego, Rektora uczelni, profesor Stanisław Czaja oraz przedstawiciel Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Radosława Mołonia. –To bardzo istotne wzmocnienie bazy dydaktyczne, przybyło nam i sal i laboratoriów – mówi profesor Stanisław Czaja, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Remont budynku “B” , który trwał od 2009 roku kosztował ponad sześć milionów złotych. Pieniądze te pochodziły ze środków własnych uczelni, z Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Także Gmina Miejska Głogów i Powiat Głogowski pomagają głogowskiej uczelni. Teraz ilość sal jest na tyle wystarczająca, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa będzie mogła użyczać cześć z nich na inne przedsięwzięcia. –Liczymy, że inne przedsięwzięcia także będą pojawiać się na terenie naszej uczelni. To jest pewne dobro publiczne, a budynek żyje, kiedy jest wykorzystywany. Budynek, nawet najpiękniejszy, kiedy jest zamknięty nie jest tyle warto, co budynek, w którym się coś dzieje. – mówi profesor Stanisław Czaja.
Budynek “B” jest także bardzo dobrze przygotowany dla osób niepełnosprawnych. – To bardzo mnie cieszy, że budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, bo starych budynkach jest to spory problem. Nam bardzo zależy żeby Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa była dostępna dla osób niepełnosprawnych. Dość długo walczyliśmy z PFRON-em żeby dali nam pieniądze na windy do budynku “A”. Niestety nieskutecznie. Budynek “B” został już tak zaprojektowane, że jest dostępny i osoby niepełnosprawne mogą korzystać z tego budynku samodzielnie, czyli bez pomocy innych osób – dodaje Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.
Cel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej jest prosty, aby zatrzymać młodych mieszkańców Głogowa w mieście. – Chcemy zachęcić młodych ludzi i przekonać ich, że studiowanie na naszej uczelni może być atrakcyjne. Jeśli oni tu zostaną i będą studiować w Głogowie to znajdą także tutaj prace i będą wiązać dalsze swoje plany z naszym miastem. Jeśli jednak wyjadą na studia do innego miasta to nie powinniśmy spodziewać się już, że wrócą do Głogowa, bo tam znajdą swoje miejsce. Wszyscy przecież chcemy żeby Głogów nie był miastem emerytów, a miastem młodych ludzi – tłumaczy profesor Stanisław Czaja.