Głogowska młodzież walczy o siebie

0
1196

O tym, że młodzi ludzie są ważni w mieście nie trzeba nikogo przekonywać. To od nich zależy przyszłość miasta. Jednak o Głogowie krążą opinie, że staje się miastem emerytów, a młodzi ludzie uciekają do większych miejscowości(takich jak Wrocław) w poszukiwaniu lepszej oferty edukacyjnej, kulturalnej i lepszej pracy. Żeby temu zapobiec należy stworzyć młodzieży możliwość rozwoju na miejscu – w Głogowie. Tak żeby cześć z nich chciała tu zostać, tu założyć rodziny i tu zacząć pracować. Jednym z kroków, aby osiągnąć ten cel jest stworzenie polityki młodzieżowej. Ważny jest też dialog między młodymi ludźmi, a władzami samorządowymi. Okazja ku temu była dzisiaj (25 października). W Sali Rajców odbyła się debata młodzieżowa z udziałem Prezydenta Miasta Głogowa, Jana Zubowskiego oraz Starosty Powiatu Głogowskiego, Rafaela Rokaszewicza. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży “Szansa” w Głogowie.

Polityka młodzieżowa to inaczej mówiąc strategia na rzecz młodzieży. Taką strategię musi posiadać każde państwo. Polski dokument jest ważny do końca 2012 roku. Polityka młodzieżowa to międzyresortowa, zintegrowana polityka wobec młodych ludzi, wywodząca się z ich potrzeb. Zobowiązuje to władze lokalne do podejmowania działań w celu zapewnienia dobrych warunków życiowych i równych szansa dla młodych ludzi. I właśnie o tych zależnościach między władzami samorządowymi, a młodzieżą w mieście była dzisiejsza (25 października) debata. Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży “Szansa” w Głogowie jest zdania, że proces tworzenia polityki młodzieżowej nie ma racji bytu bez aktywnej udziału młodzieży. Okazją ku temu była młodzieżowa debata, która odbyła się w Sali Rajców. Na spotkanie z Prezydentem Janem Zubowskim i Starostą Powiatu Głogowskiego, Rafaelem Rokaszewiczem przyszło wiele młodych ludzi głównie z głogowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Na początki przedstawiono, co to jest polityka młodzieżowa. Określono także, że za młodzież uważane są osoby od 15 do 26 roku życia. Później swoją wizje polityki młodzieżowej w Głogowie przedstawił Prezydent i Starosta. – Za jeden z największych sukcesów jaki osiągnąłem uważam fakt, że w ciągu sześciu lat głogowskim rodzinom oddaliśmy 726 mieszkań. To jest podstawowa rzecz, od której zależy los każdej rodziny. Brak mieszkania to jest często dramatyczny problem. Ja przygotowując się do tego spotkania odnalazłem te zakresy, w których przeznaczamy środki, moim zdaniem, na młodych ludzi i wyszło, że jest to połowa budżetu. To jest cała oświata, duże wydatki na sport, stypendia, środki przeznaczona na działania organizacji i stowarzyszeń. Ja z chęcią wsłucham się w problemy młodych ludzi i czekam na waszą wizytę u mnie i wasze pomysły – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa. –Bardzo dobrze, że młodzież dociera z pomysłami i jesteśmy na to otwarci i cieszę się bardzo, że została zorganizowana taka debata. Cieszę się też, że prawie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne są tutaj reprezentowane. Zachęcam też was żebyście byli liderami w swoim środowisku i docierając do swoich rówieśników dowiedzieć się jakie są problemy. Cieszę się, że są takie okazje, kiedy możecie mówić do nas samorządowców. – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego. I młodzież tą okazje mówienia świetnie wykorzystała. W części, w której to młodzi ludzie mieli głos nie zabrakło chętnych do wypowiedzenia swojej opinii i zwrócenia uwagi na problemy.

Głównie młodzi głogowianie zwracali uwagę, że w Głogowie powinna być możliwość studiów drugiego stopnia, czyli magisterskich. Mowa była także o konieczności stworzenia miejsca dla młodych ludzi, w którym legalnie będą mogli przebywać w większych grupach (na przykład nad Odrą). Młodzież zwróciła także uwagę na problem komunikacja Głogowa z okolicznymi wioskami. Prezydent oraz Starosta wysłuchali wszystkich problemów i propozycji młodych ludzi i zdeklarowali chęć następnych spotkań w celu ustalenia i dopracowywania konkretnych pomysłów.