Towarzystwo Ziemi Głogowskiej poszukuje nowej siedziby

0
1010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest kontynuatorem działających na naszym terenie od 1945 r. organizacji regionalnych. W momencie oddania do użytku wyremontowanego wspólnym wysiłkiem Zamku Książąt Głogowskich otrzymało tam swoją siedzibę. Przez kilkadziesiąt lat działalności Towarzystwo zgromadziło największe w mieście, dostępne dla mieszkańców, zbiory literatury, ikonografii i kartografii dotyczące regionu. Siedziba stała się miejscem pracy oświatowej i konsultacji uczniów i studentów, pracowników naukowych oraz hobbystów poszukujących informacji o przeszłości regionu. TZG było i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć. Dziś podjęli starania o znalezienie nowego lokalu na terenie miasta. Publikujemy list otwarty Towarzystwo Ziemi Głogowskiej:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest kontynuatorem działających na naszym terenie od 1945 r. organizacji regionalnych. W momencie oddania do użytku wyremontowanego wspólnym wysiłkiem Zamku Książąt Głogowskich otrzymało tam swoją siedzibę. Była to decyzja ówczesnych władz miasta, które poparły wniosek miejscowego środowiska. Przez kilkadziesiąt lat działalności Towarzystwo zgromadziło największe w mieście, dostępne dla mieszkańców, zbiory literatury, ikonografii i kartografii dotyczące regionu. Siedziba stała się miejscem pracy oświatowej i konsultacji uczniów i studentów, pracowników naukowych oraz hobbystów poszukujących informacji o przeszłości regionu. TZG było i jest inicjatorem wielu przedsięwzięć. Działalność wydawnicza zaowocowała (m.in. dzięki pomocy Gminy Miejskiej) dziesiątkami poszukiwanych publikacji. Informacje o dorobku i bieżącej działalności naszego stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej www.glogow.pl/tzg.

W dniu 8 lipca br., bez uprzedzenia wręczono nam wypowiedzenie. W związku z interwencją u Prezydenta Miasta doszło do rozmów z Dyrekcją Muzeum. Towarzystwo otrzymało propozycję przekazania biblioteki do Muzeum i prowadzenia działalności w innym pomieszczeniu, 2 razy w tygodniu po 2 godziny popołudniowe, z wymogiem każdorazowego uzgadniania na piśmie godzin spotkań z działem administracyjnym Muzeum. Natomiast nasz księgozbiór, liczący ponad trzy tysiące pozycji: książek, czasopism, kronik, artykułów, materiałów ikonograficznych, byłby niedostępny dla ogółu, ponieważ własną bibliotekę naukową Muzeum planuje udostępnić dopiero po reorganizacji za kilka lat.

Członkowie TZG stoją na stanowisku, iż najlepszą siedzibą dla nas jest zamek. Jednak propozycje sformułowane obecnie przez Dyrektora MAH w umowie użyczenia nie tworzą odpowiednich warunków do dalszego egzystowania. Nie gwarantują one należytego prowadzenia działalności i wypełniania zadań wynikających ze statutu Towarzystwa, toteż Prezydium Rady TZG nie odniosło się do nich pozytywnie. W związku z powyższym podjęliśmy starania o znalezienie nowego lokalu na terenie miasta.

Zwracamy się za Pastwa pośrednictwem z prośbą o udzielenie pomocy i wsparcia w uzyskaniu siedziby w innym godnym miejscu. Dotychczasowa działalność najstarszego stowarzyszenia regionalnego na Dolnym Śląsku na to zasługuje.
Z wyrazami szacunku

Prezes TZG
Rafael Rokaszewicz