Dyktando rekordowo trudne

0
1150

W ubiegłą sobotę (23 lutego) w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie świętowano Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbyło się Wielkie Głogowskie Dyktando. Mieszkańcy Głogowa takie dyktando mieli już okazje pisać po raz ósmy. Jednak wszyscy zgodnie twierdzili, że w tym roku było ono dość trudne. Potwierdziło się to także w ilości błędów, bo mistrz ortografii zrobił ich trzynaście. Autorem arcytrudnego dyktanda był Marek Szopa – mistrz polskiej ortografii w ogólnopolskim dyktandzie w Katowicach w 2001 roku oraz Głogowski Mistrz Ortografii w 2012 roku.

Już od ośmiu lat mieszkańcy Głogowa mają okazje mierzyć się z trudnościami języka polskiego. O tym, że nasz język nie należy do najłatwiejszych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W tym roku mieszkańcy Głogowa mieli okazje przekonać się jak bardzo język polski może być trudny. Autorem tegorocznego tekstu był Marek Szopa – mistrz polskiej ortografii w ogólnopolskim dyktandzie w Katowicach w 2001 roku oraz Głogowski Mistrz Ortografii w 2012 roku. – Trochę eksperymentowałem i użyłem w tym dyktandzie słów niezbyt często pojawiających się w tekstach użytkowych, było też trochę pułapek na pisownie łączną i rozdzielną oraz kilka wyrazów obcych, które według mnie są na tyle często używane, że miałem prawo ich użyć – mówi Marek Szopa, autor tegorocznego dyktanda. Jednak tekst autorstwa Marka Szopy przysporzył mieszkańcom Głogowa nie lada problemów, bo mistrz ortografii zrobił ich trzynaście. – Brałem udział już w wielu dyktandach, ale to tegoroczne było zdecydowanie najtrudniejsze. Rok temu dyktando Jerzego Bralczyka mi zdecydowanie bardziej podpasowało. Jeszcze na spokojnie w domu przejrzę sobie to tegoroczne i zobaczę, co było nie tak. Cieszy mnie miejsce i to, że jestem tegorocznym mistrzem ortografii jednak nie cieszy mnie ilość popełnionych błędów. Lubię zabawy ze słowem i na pewno za rok również zmierzę się z językiem polskim – mówi Leszek Rydz, Mistrz Ortografii A. D 2013.

W sumie z trudnościami języka polskiego zmierzyły się 62 osoby. W kategorii uczniów szkół gimnazjalnych najlepszy okazał się Mateusz Śpiewak z Gimnazjum numer 6 w Głogowie. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najmniej błędów popełnił Maciej Zienkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Wśród dorosłych najlepszy okazał się Leszek Rydz.Po napisaniu dyktanda mieszkańcy Głogowa mieli także okazje wysłuchać wykładu Michała Ogórka.