Głogów: Trwa kampania “Zostań rodziną zastępczą”

0
1302
zdjęcie-2014-04-26-rodzinna-piecza-zastępcza@Głogów-01

Na terenie powiatu głogowskiego funkcjonuje 150 rodzin zastępczych, w których przebywa prawie 300 dzieci. Jednak to wciąż za mało. W domu dziecka nadal jest ponad 50 dzieci, które czekają na to, by trafić do rodziny. “Zostań rodziną zastępczą” to kampania, którą prowadzi Powiatowe Centrum Pieczy Zastępczej w Głogowie, a jej celem jest znalezienie kolejnych osób, które staną się rodzinami zastępczymi dla dzieci z Domu Dziecka.

Rodzina zastępcza to taka rodzina, która zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Może być ona również ustanowiona dla dziecka niedostosowanego społecznie. Rodzina zastępcza opiekuje się dzieckiem do momentu, w którym wróci ono do rodziny biologicznej, zostanie adoptowane bądź się usamodzielni.

Jak informuje dyrektor Powiatowego Centrum Pieczy Zastępczej w Głogowie, Kamilla Mackiewicz – Klimczuk, piecza zastępcza może być rodzinna i instytucjonalna, – “My kładziemy nacisk na rodzinną pieczę zastępczą. Rodzina jest najlepszym środowiskiem dla dziecka i jego rozwoju, dziecko czuje się w niej bezpiecznie. W rodzinie zastępczej można dziecku poświecić więcej czasu, zainteresowania i uwagi niż jest to możliwe w Domu Dziecka” – mówi Kamila Mackiewicz – Klimczuk.

Wymagania jakie muszą spełnić osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą określa ustawa o Wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Pierwszy krok na drodze do utworzenia rodziny zastępczej to obowiązkowe przygotowania kandydatów, nazywane kwalifikacją. Składają się za nią: badania psychologiczne, wywiad środowiskowy oraz szkolenie.

Szkolenia organizowane są dwa razy w roku wiosną i jesienią.  Po szkoleniu otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zgodnie z ustawą w rodzinie zastępczej może przebywać maksymalnie troje dzieci. Odstępstwem od tych wymagań może być sytuacja, kiedy w rodzinie trzeba umieścić rodzeństwo, gdzie jest więcej niż tróje dzieci.

Osoby które zdecydują się zostać rodziną zastępczą mogą liczyć na pomoc i wsparcie psychologiczno -pedagogiczne. Jest także pomoc finansowa. Rodzina otrzymuje świadczenia pieniężne, które są określone ustawowo.

Na terenie Powiatu Głogowskiego funkcjonuje obecnie 160 rodzin zastępczych, w których przebywa łącznie prawie 300 dzieci. Ponadto w Domu Dziecka przebywa ich ponad 50.

“Pomimo tak dużej liczby umieszczonych dzieci, wciąż przybywają kolejne, które również zasługują na bezpieczne schronienie i odpowiednią opiekę. Dlatego też, zwracając uwagę na to, jak ważnym i odpowiedzialnym zadaniem jest zapewnienie dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej miejsca w pieczy zastępczej, liczymy na Państwa zrozumienie i pomoc w promowaniu rodzinnych form pieczy zastępczej” – mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pieczy Zastępczej.