17 pomysłów na odbudowę głogowskiego teatru

0
1335

17 prac wpłynęło w konkursie na koncepcję odbudowy teatru i przystosowania go na potrzeby szkoły muzycznej. 17 różnych pomysłów, w których wszyscy architekci wykorzystali możliwość odbudowy nieistniejącej części byłego teatru w formie nowoczesnej architektury.  Nie ma pracy, która zakładałaby odbudowę teatru w jego przedwojennym kształcie. 5 września dowiemy się, która koncepcja zwyciężyła. Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia z  ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdaniem prezydenta rok 2017 to realny termin zakończenia odbudowy głogowskiego teatru. 

5 miesięcy mieli architekci na stworzenie projektu w konkursie na „Koncepcję architektoniczno – urbanistyczną odbudowy i rozbudowy dawnego teatru miejskiego na potrzeby szkoły muzycznej w Głogowie wraz z zagospodarowaniem Rynku na Starym Mieście w Głogowie”.

Decyzję o tym, która praca zwycięży i tym samym jak będzie wyglądała w przyszłości szkoła muzyczna podejmie sąd konkursowy. W tym tygodniu do Głogowa przyjeżdża sędzia referent – architekt z Poznania, który przygotuje sprawozdanie mające ułatwić członkom sądu konkursowego podjęcie decyzji. O wyborze najlepszej koncepcji będzie decydować 6 osób, które tworzą sąd. W jego skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta, Dyrektorka Szkoły Muzycznej oraz doświadczeni architekci, m.in. autor projektu odbudowy głogowskiego ratusza, Andrzej Kamiński.

Decyzja, która wyłoni zwycięzców konkursu ma być podjęta w najbliższy wtorek. Autor koncepcji, która zostanie wybrana przez sąd otrzyma 35 tysięcy. Za zajęcie drugiego miejsca jest 25 tysięcy, a trzeciego 15 tysięcy. Przewidziane są także dwa wyróżnienia po 5 tysięcy złotych.

 „Jeżeli uzyskamy zgodność w werdykcie sądu to 5 września ogłosimy, które prace w tym konkursie zwyciężyły”  – mówi zastępca prezydenta Leszek Rybak.

Na razie nie wiadomo jakie pracownie biorą udział w konkursie. Wszystkie prace oznaczone są tylko numerami. Dopiero po ogłoszeniu wyników będą otwierane koperty z nazwiskami osób i adresami pracowni, które przygotowały poszczególne koncepcje.

Projektanci postawili na nowoczesną architekturę

„Dotychczas żaden konkurs w Głogowie nie miał takiego zainteresowania jak ten”  – zaznaczył Leszek Rybak. Przypomnijmy, że do konkursu zgłosiło się 90 kandydatów nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Ostatecznie gotowe projekty złożyło 17 pracowni.

Jednym z powodów, dla którego zgłosiło się tak dużo chętnych jest atrakcyjność tego zadania, które było dużym wyzwaniem dla architektów. Ruiny teatru, które pozostały, muszą zostać odbudowane w przedwojennym kształcie, natomiast pozostała część może być nowoczesną formą. Konserwator Zabytków dopuścił takie połączenie. Wszyscy architekci biorący udział w konkursie wykorzystali tę możliwość. W niektórych pracach trudno nawet doszukać się zabytkowych kształtów głogowskiego teatru.

„Konserwator dopuścił odbudowę nieistniejącej części byłego teatru w formie nowoczesnej architektury i właściwie wszyscy ten element wykorzystali. Nie ma w tych pracach propozycji odbudowy nieistniejącej części w takiej formie jaka była przed wojną” – zauważa zastępca prezydenta.

Prezydent Jan Zubowski tłumaczy, że takie są trendy we współczesnej architekturze – „Każda epoka ma swoje charakterystyczne elementy.(…)  początek XXI wieku operuje szkłem i stalą, stąd tak wiele elementów w tych projektach”.

Jednym z członków sądu konkursowego jest dyrektorka głogowskiej szkoły muzycznej Agnieszka Berest, która mówi, że podoba jej się kilka koncepcji ale jeszcze nie może zdradzić które – „Przedstawione koncepcje pokazują standard szkoły muzycznej dużo wyższy od tego którym dysponujemy obecnie. Budynek, którym dysponujemy teraz jest przede wszystkim za ciasny dla nas, więc to jest szansa, że będziemy mogli szerzej rozwinąć skrzydła i pracować w warunkach akustycznie dobrych”  – mówi Agnieszka Berest i  podkreśla, że szkoła muzyczna jest zainteresowana przede wszystkim funkcjonalnością budynku.

Każda koncepcja zawiera także kwoty jakie są potrzebne do zrealizowania danego projektu. Jednym z warunków konkursu było, aby szacowany przez architektów koszt odbudowy teatru nie przekraczał 40 mln złotych. Jak powiedział Jan Zubowski wybrana koncepcja pozwoli na doprecyzowanie i określenie kosztów, które są niezbędne do tego, aby przeprowadzić odbudowę teatru.

zdjęcie 2014-08-26-koncepcje-odbudowy-głogowskiego-teatru-konferencja@Ratusz@Głogów-001

 

Jan Zubowski: Liczę, że osiągniemy porozumienie

W ubiegłym roku prezydent Jan Zubowski spotkał się z ministrem kultury, Bogdanem Zdrojewskim. Ministrowi bardzo spodobał się pomysł zagospodarowania budynku teatru, w którym w przyszłości miałaby powstać szkoła muzyczna. W listopadzie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyszło nawet pismo, w którym Zdrojewski wyraził poparcie dla tej koncepcji i zapewnił wsparcie merytoryczne. Bogdan Zdrojewski w maju został europosłem, a jego miejsce zajęła Małgorzata Omilianowska. Władze Głogowa liczą, że także nowa minister będzie wspierać jedno z najważniejszych zadań kulturalnych Głogowa.

– „Chcemy, aby przed przystąpieniem do przetargu na przygotowanie do projektu technicznego, były doprecyzowane zobowiązania jednej i drugiej strony. Liczę, że z panią minister Omilianowską to porozumienie osiągniemy”   – mówi prezydent Jan Zubowski.

Podpisanie porozumienia z ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego  ma być kolejnym krokiem na drodze do odbudowy dawnego teatru. Władze miasta chcą mieć pewność ze strony ministerstwa, że jeżeli ruiny teatru zostaną odbudowane, to zostanie tam przeniesiona szkoła muzyczna, a koszty jej funkcjonowania będzie pokrywało ministerstwo kultury.

Jeśli uda podpisać się porozumienie to w przyszłym roku zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie projektu technicznego. Kolejne dwa lata potrzebne będą na odbudowę budynku. Zdaniem prezydenta Zubowskiego 2017 rok to realny termin na zakończenie realizacji całego przedsięwzięcia.

Odbudowa ruin teatru ma być też szansą na ożywienie przestrzeni Starego Miasta – „Liczymy, że jeżeli będzie tu szkoła muzyczna, to codziennie na Starym Mieście pojawi się ok. 100 – 150 młodych ludzi z instrumentami, pojawią się rodzice, którzy czekając na dzieci, wejdą do jakiegoś lokalu na kawę czy zrobią tutaj zakupy”.

zdjęcie 2014-08-26-koncepcje-odbudowy-głogowskiego-teatru-konferencja@Ratusz@Głogów-002