Zaproszenie na badania profilaktyczne nowotworów głowy i szyi

0
4024

„Daj sobie szansę” to program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Zasadniczym celem programu jest wczesne wykrycie nowotworów głowy i szyi. Program jest adresowany do mieszkańców województw: wielkopolskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego.

Programem badań zostaną objęte osoby z grupy wiekowej 40–65 lat, które znajdują się w grupie ryzyka, np. wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, a także osoby u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych:

  • długotrwale utrzymująca się chrypka,  
  • otalgia, czyli ból ucha bez stanu zapalnego ucha środkowego,
  • „zawadzenie” podczas połykania,
  • narastający ból gardła,
  • niegojąca się nadżerka w jamie ustnej,
  • jednostronna niedrożność nosa lub krwawienie z nosa.

Nowotwory głowy i szyi mają około dwudziestu różnych lokalizacji anatomicznych. Wśród kobiet oraz mężczyzn obserwowany jest wzrost liczby zachorowań oraz liczby zgonów na nowotwory głowy i szyi.

Nowotwory głowy i szyi rozwijają się skrycie, a towarzyszące im objawy często są lekceważone, ponieważ przypominają pospolite infekcje górnych dróg oddechowych.

Biuro projektu:

Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ul. Przybyszewskiego 49, 60-355 Poznań

tel.: +48 61 8691 387 fax: +48 61 8691 690 e-mail: otosk2@ump.edu.pl

Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00—14:00 pod numerem telefonu: 503 414 178

DGL NEWS