Wystawa najnowszych zbiorów głogowskiego muzeum. Kapsuła czasu i 357 nowych obiektów

0
1744
zdjęcie 07-08-2013-muzeum-zamek@Głogów

Już w najbliższą środę 6 grudnia w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Nasze najnowsze”. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć eksponaty, które w 2016 i 2017 roku zasiliły muzealne zbiory. Podczas wernisażu, który rozpocznie się o godzinie 16 zostaną również zaprezentowane fotografie i dokumenty z ołowianej tuby.  Będzie to wyjątkowy, jednorazowy pokaz. Kapsuła czasu została odnaleziona wiosną, w cokole, na którym stanął pomnik cesarza Wilhelma. Po wielu miesiącach prac konserwatorów zabytków z Archiwum Narodowego w Krakowie, wróciła do Głogowa. Ilość zebranych w ciągu ostatnich dwóch lat obiektów jest imponująca.

Gromadzenie zbiorów jest jednym z najważniejszych zadań muzealnych. W 2016 i 2017 roku Muzeum w Głogowie wzbogaciło się o wiele ciekawych obiektów ― Ze względu na ich pochodzenie możemy podzielić je na pozyskane od osób prywatnych, stowarzyszeń i instytucji ― informuje Karol Seidel z działu głównego inwentaryzatora w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.Były to zarówno darowizny, jak i zakupy, depozyty czasowe i przekazania od instytucji. Wystawa ma być swego rodzaju podziękowaniem dla darczyńców, jak i dla sponsorów ― dodaje.

W sumie to 357 obiektów, które zasiliły zbiory historyczne, numizmatyczne oraz sztuki i archeologiczne. Zakup 239 obiektów możliwy był dzięki finansowej pomocy ze strony Fundacji KGHM Polska Miedź. Fundacja podarowała głogowskiemu Muzeum dwa obrazy oraz dwie okolicznościowe monety.

Wśród instytucjonalnych darczyńców należy wymienić głogowski urząd miasta, który przekazał obrazy z pleneru malarskiego.

Za sprawą Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa do zbiorów muzealnych trafiło popiersie J. W Goethego.

Zbiory zasiliły także obiekty podarowane przez osoby prywatne. Jednym z ciekawszych nabytków jest księga rachunkowa bractwa czeladniczego cechu kuśnierzy we Wschowie, która przekazał Jan Zubowski.Zbiory sztuki współczesnej wzbogaciły się o obrazy przekazane przez artystę Andrzeja Owczarka.Ksiądz Aleksander Walkowiak podarował muzeum monetę – półtorak Zygmunta III Wazy.Worek pocztowy, który służył głogowskim listonoszom na początku XX wieku przekazał Pan Łukasz Jedynak.Natomiast Pan Maciej Majewski podarował gramofon wraz z płytami.

To tylko niektóre spośród bogatego i licznego zbioru obiektów, które będzie można obejrzeć w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie.

Na pewno ciekawym eksponatem będzie kapsuła czasu. Prace konserwacyjne nad tubą były bardzo żmudne i czasochłonne.

Najpierw usunięto ceramiczny pojemnik z otoczki stworzonej przez skonsolidowane gazety. Następnie, z środka pojemnika delikatnie wyciągnięto zwitek dokumentów i przystąpiono do ich rozdzielania. Najbardziej zewnętrzna warstwa okazała się kryć dokument pergaminowy, ręcznie napisany, którego stan, biorąc pod uwagę skomplikowaną historię obiektu, można uznać za dość dobry. Mimo dużego zawilgocenia tekst pozostaje czytelny ― opowiada Anna Seweryn, konserwator Archiwum Narodowego.W zdecydowanie gorszym stanie były fotografie przedstawiające widoki miasta. Obraz na nich zachował się tylko częściowo.

Podczas wernisażu „Nasze najnowsze” w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie będzie można obejrzeć efekty wielomiesięcznych prac konserwatorskich.