Wspólnie zastanawiali się nad bezpieczeństwem seniorów

0
1000
2014-09-26-debata społeczna-osoby starsze-policja@Głogów-num

Co zrobić, aby osoby starsze nie były ofiarami przestępstw, aby nie dały się oszukać na nieuczciwych pokazach oraz jak zwiększyć  ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym? O tym wszystkim rozmawiali przedstawiciele miejskich instytucji zaangażowanych w rozwiązywanie problemów ludzi starszych.

W 25 września w Auli Klubu Środowiskowego MCWR odbyła się debata społeczna „Człowiek w obliczu starości – Współczesny problem przemocy wobec osób starszych” zorganizowana przez Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, Miejskie Centrum Wspierania Rodziny oraz Komendę Powiatową Policji w Głogowie.

Debata zgromadziła przedstawicieli instytucji zaangażowanych w rozwiązywanie problemów ludzi starszych oraz wszystkich zainteresowanych tą problematyką.

Niestety coraz częstsze jest zjawisko wykorzystywania bezradności osób starszych. Szczególnie groźni są przestępcy, którzy podszywają się za „wnuczków”, pracowników różnych instytucji również pomocowych, akwizytorów czy nawet policjantów, wyłudzając często poważne sumy pieniędzy lub okradając mieszkania starszych ludzi.

Pomimo licznych policyjnych apeli w mediach ogólnopolskich i lokalnych w dalszym ciągu policja odnotowuje zdarzenia, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzonymi są osoby starsze. Związana z wiekiem bezradność i samotność sprawiają, że osoby starsze stanowią łatwy cel dla różnych grup przestępczych i oszustów. Odnotowuje się przypadki, kiedy to przestępcy działają w sposób bardzo zuchwały, podszywając się także pod funkcjonariuszy Policji.

Oszuści wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę, sprzedaż artykułów przemysłowych, podając się na osoby urzędowe np. listonosza, policjanta, pracownika ZUS-u, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji.

Szczególnym przypadkiem tego typu przestępstw jest oszustwo lub kradzież „na kolegę”,„na wnuczka”, lub „na litość”. Czynów tych dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuację rodzinną i materialną ofiary.

Innym rodzajem wykorzystywania starszych ludzi są oferty handlowe skierowane do osób starszych, które zawierają wiele elementów działań naruszających podstawowe prawa konsumenta. Osoby starsze często dają się namówić na zakup drogich sprzętów, podpisują umowy, a potem muszą spłacać wysokie raty.

Bezradność i naiwność osób starszych wobec oszustów finansowych były jednym z  powodów wprowadzenia specjalnych kart dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu zamiast dowodów.

–”Taki pomysł powstał w momencie, kiedy zauważyłam, że nasi pensjonariusze często biorą udział w rożnych pokazach, gdzie oferuje im się zakup przedmiotów za bardzo wysoką cenę i niestety bardzo często Ci ludzie dają się nabrać” – mówi Kierownik Domu Dziennego Pobytu Karina Taudul.  Nosząc przy sobie tylko takie karty nie mogą podpisywać żadnych umów.

Kolejnym problemem są zagrożenia w ruchu drogowym wynikające z wieku kierowcy czy też pieszego.

Na tych wszystkich problemach skupili się policjanci, którzy omawiali różnego rodzaju zagrożenia oraz prezentowali sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. Debata poruszyła również problem przemocy wobec osób starszych, zarówno w środowisku rodzinnym jak i w kontaktach z innymi ludźmi.

„Zagadnienia bezpieczeństwa osób starszych poruszane były w szerokim kontekście doświadczeń policjantów, pracowników socjalnych, kuratorów, pedagogów i psychologów” – podsumowuje Bogdan Kaleta z głogowskiej policji.