Wkrótce wybory parlamentarne. Co warto wiedzieć na temat głosowania?

0
3272
2015-10-15 Wkrótce wybory parlamentarne (fot. A. Błaszczyk)

Do wyborów parlamentarnych zostało jeszcze 10 dni. 25 października Polacy wybiorą swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do 21.00. Głosować można osobiście, korespondencyjne lub przez pełnomocnika.

W niedzielę, 25 października, odbędą się powszechne wybory do Sejmu i Senatu. Polacy wybiorą w nich posłów i senatorów, którzy sprawować będą te funkcje przez najbliższe 4 lata.

Co Głogowianie powinni wiedzieć o nadchodzących wyborach?

W Głogowie mamy 38 obwodowych komisji wyborczych, w tym trzy są w zakładach odrębnych: w szpitalu, Domu Pomocy Społecznej i Zakładzie Karnym – wyjaśnia Naczelnik Wydziału Organizacji Urzędu Miejskiego w Głogowie Bożena Dąbrowska.

Informacje, gdzie znajduje się komisja wyborcza, odpowiadająca naszemu adresowi zameldowania, znajdziemy w obwieszczeniu, które podane jest do wiadomości publicznej np. w Urzędzie Miejskim.

Można głosować osobiście, korespondencyjnie i na podstawie zaświadczenia. Te trzy warianty dotyczą każdej osoby uprawnionej do głosowania – tłumaczy Bożena Dąbrowska.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz seniorzy po 75 roku życia mogą głosować przez pełnomocnika.

W tym przypadku trzeba zgłosić taki akces w Urzędzie Miejskim. Wniosek należy złożyć do 16 października – informuje Naczelnik Wydziału Organizacji Urzędu Miejskiego w Głogowie.

Po zgłoszeniu chęci głosowania w takiej formie, wyborca otrzymuje akt pełnomocnictwa, z którym pełnomocnik udaje się w dniu wyborów do lokalu wyborczego. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co mocodawca.

Warto podkreślić, że osoby, które mają tymczasowe zameldowanie w Głogowie nie są „z urzędu” wpisywane do stałego rejestru wyborców. Jeśli chciałyby głosować w Głogowie, a nie w miejscu swojego stałego zameldowania, muszą złożyć odpowiedni wniosek do 20 października.

Wyborcy niepełnosprawni lub po 75. roku życia mogą w niedzielę wyborczą skorzystać z bezpłatnego transportu. Samochód będzie do dyspozycji między godz. 10.00-16.00. – Wymagamy tylko, by z wyborcą był opiekun, ponieważ kierowca świadczy tylko usługi transportowe – mówi Bożena Dąbrowska.

Karty do głosowania maja format A4. Wyboru senatorów dokonujemy na pojedynczej karcie w kolorze żółtym ze ściętym prawym narożnikiem. – Karta do Sejmu jest w formie broszurki. Pierwsza strona jest to strona tytułowa, druga strona to spis treści, a na trzeciej stronie dopiero znajduje się pierwsza lista wyborcza – mówi Bożena Dąbrowska.

We wszystkich okręgach wyborczych listy kandydatów zarejestrowało osiem komitetów:
Lista nr 1: KW Prawo i Sprawiedliwość
Lista nr 2: KW Platforma Obywatelska RP
Lista nr 3: KW Partia Razem
Lista nr 4: KW KORWiN
Lista nr 5: KW Polskie Stronnictwo Ludowe
Lista nr 6: KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni
Lista nr 7: KWW „Kukiz ’15”
Lista nr 8: KW Nowoczesna Ryszarda Petru

W przypadku wyborów do Sejmu, wyborca wybiera jedną listę i na niej wpisuje znak X w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Z listy do Senatu również wybiera jednego kandydata i obok jego nazwiska w kratce zakreśla znak X.