W Gminie Kotla zabezpieczają się przed wodami przesiąkowymi

    0
    1286

    Na terenie Gminy Kotla kontynuowane są prace w związku z zadaniem pod nazwą “Skidniów- Pękoszów- zabezpieczenie przed wodami przesiąkowymi w gminie Kotla”. Dotychczas prace na cieku Starka zostały wykonane na odcinku 1+200 i pozostało jedynie ułożenie darniny na tym odcinku. Obecnie trwają roboty na drugim kilometrze Starki. Długo utrzymujące się wysokie stany wód opóźniają i uniemożliwiają pracę na niektórych odcinkach realizowanej inwestycji.

    W Gminie Kotla realizowane są prace w związku z zadaniem pod nazwą “Skidniów – Pękoszów – zabezpieczenie przed wodami przesiąkowymi w Gminie Kotla”. Zakres prac dotyczy cieków podstawowych Starka i Bogomicki i obejmuje między innymi: odbudowę koryt, budowę obiektów nowych – stanowisk do przepompowywania wód, budowę przepustów. Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2014 roku. Całkowita wartość zadania wynosi 4.235.44,16 złotych, w tym 2.192.936,86 złotych stanowi dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zadanie realizowane jest przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, oddział w Legnicy.

    Przypomnijmy, że o realizację zadania pod nazwą “Skidniów – Pękoszów – zabezpieczenie przed wodami przesiąkowymi w Gminie Kotla” zabiegano od blisko 30 lat. Staranie rozpoczęły się, gdy Naczelnikiem Gminy Kotla był Jan Baraniecki. Później o zabezpieczenie przed wodami przesiąkowymi starali się kolejny wójtowie Czesława Kozłowska oraz Halina Fendorf. Starania Gminy Kotla i rolników z jej terenu jeszcze bardziej nasiliły się, gdy na początku 2011 roku doszło do licznych podstopień. Największe rozlewiska utworzyły się na polach w obrębie miejscowości: Ceber, Chociemyśl, Skidniówek, Skidniów, Pękoszów i Dorzecze. Dodatkowo miejscowości te, ze względu na ich położenie w bliskiej odległości od wałów przeciwpowodziowych rzeki Odra, systematycznie podtapiane były przez wody podsiąkowe. Odbyły się komisje wyjazdowe z udziałem Radnych Gminy Kotla, Radnych Powiatowych oraz kierownictwa Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, Oddział w Legnicy. Wystosowano szereg wniosków o podjęcie działań w celu rozwiązania problemu. W 2011 roku Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych złożył wniosek o dofinansowanie zadania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Rok 2012 przyniósł pozytywne rozstrzygnięcie wieloletnich starań, czego efektem są realizowane tej inwestycji.