Uwaga na fałszywych pracowników spółdzielni

0
1185
2016.04.14. Głogów, zatrzymany 31-latek, kradzież na działkach

Lokatorze nie daj się okraść. Głogowska policja i pracownicy spółdzielni ostrzegają przez oszustami podającymi się za pracowników spółdzielczej administracji. Dwóch mężczyzn usiłowało w ten sposób okraść 78-letnią głogowiankę.

Oszuści weszli do mieszkania kobiety pod pretekstem skontrolowania wodomierzy. – By uwiarygodnić się w oczach lokatorki, okazali podrobione legitymacje – informuje Mateusz Kowalski, rzecznik prasowy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze”.

Scenariusz zdarzenia był klasyczny. Jeden z mężczyzn odwracał uwagę 78-latki, drugi zaś plądrował mieszkanie w poszukiwaniu kosztowności i gotówki. W tym przypadku jednak srodze się zawiedli. – Niestety nie jest to odosobniony przypadek, kiedy przestępcy podając się za pracownika administracji, służb lub pomocy społecznej wchodzą do mieszkania starszej osoby – mówi Bogdan Kaleta, rzecznik prasowy głogowskiej policji.

Problemów można uniknąć. Wystarczy stosować się do rad, którymi dzielą się stróże prawa:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi można sprawdzić telefonicznie czy był on do nas kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuści, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj od razu  żadnych umów. Jeśli to możliwe, przed podpisaniem takiej umowy, skonsultuj się z kimś z rodziny. Poproś o pozostawienie umowy w domu aby zapoznać się z jej treścią.
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi,
  • mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym. Najlepiej jednak nie trzymać gotówki w domu.
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Funkcjonariusze przypominają również o tym, że w przypadku podobnych oszustw, jak najszybciej należy powiadomić policję. Warto też zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu czy też zachowania podejrzanego lub podejrzanych.