Ten kto nie wie, niech wie – najpiękniejsze pisanki pochodzą z Chociemyśli

0
1197

Gdzie można znaleźć najpiękniejsze pisanki w całym województwie dolnośląskim? W maleńkiej Chociemyśli. Tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich świętuje wielki sukces.

Chociemyśl to niewielka miejscowość w gminie Kotla, w powiecie głogowskim, w województwie dolnośląskim. W 2011 roku mieszkało tam zaledwie 369 osób. Działa tam niewielkie Koło Gospodyń Wiejskich. Lecz to niewielkie Koło Gospodyń Wiejskich, z równie niewielkiej Chociemyśli zawstydziło wszystkich i stworzyło najładniejsze pisanki w całym województwie.

Chodzi o konkurs na „Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną” organizowany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wzięło w nim udział 26 gmin z terenu całego województwa. Konkurs odbył się 8 kwietnia we Wrocławiu podczas prezentacji wojewódzkich „Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek”. Goście odwiedzający prezentację mogli skosztować tradycyjnych potraw, a także poznać receptury ich przygotowania.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chociemyśli odniosły największy sukces. Zwyciężczynie otrzymały czek w wysokości 1200 zł. I choć kwota może wydawać się niewielka, to przecież nie o to tutaj chodzi. Koła gospodyń nie działają w celach zarobkowych. Kobiety gromadzą się w grupach, aby być razem i w jakiś sposób się realizować. W konkursie na „Najpiękniejszą Pisankę Wielkanocną” liczyło się miejsce. A być liderem wśród 26 konkurentów to nie lada wyczyn:

Wspólnie zadecydujemy na co wydamy tą nagrodę. Nagroda jest miła, ale najważniejsza jest sama przyjemność płynąca z tego, ze doceniono nasze pisanki. Zgodnie z regulaminem musiały one być farbowane tylko naturalnymi barwnikami i skrobane albo malowane woskiem. Nasze były skrobane — mówi szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Chociemyśli Dorota Grabia.

Robienie pisanek to jednak nie wszystko. Przygotowania do imprezy trwały kilka dni. Należało przygotować stół wielkanocny, upiec mięso, wystroić palmy wielkanocne, zrobić ciasta, szynki i kiełbasy: — Myślę, że cała nasza prezentacja wyglądał imponująco. Dziękuje całej naszej ekipie — mówi sołtys Chociemyśli Helena Płócienniczak.

Zespół folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli również miał okazję się zaprezentować. Jego członkowie solidnie przygotowywali się na wrocławską imprezę: — Specjalnie na tą okazję przygotowaliśmy kilka nowych pieśni związanych z Wielkanocą i Zmartwychwstaniem. Ale podczas koncertu na wrocławskiej scenie śpiewaliśmy także nasze tradycyjne piosenki ludowe — mówi Halina Przybylska, szefowa zespołu.

Wójt gminy Kotla Łukasz Horbatowski również nie krył dumy z sukcesu pań z Chociemyśli: — Serdecznie gratuluję tego zwycięstwa. Dziękuję za cały trud włożony w przygotowanie stołu i pisanek oraz za wielkie serce jaki panie wkładają w swoją pracę.