Tadeusz Zastawnik patronem szybu SW-4

0
1214

Tadeusz Zastawnik, budowniczy kopalń miedzi, został imiennym patronem szybu SW-4, który połączył się z podziemnymi chodnikami Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W czwartek (25 lipca br.) odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Szyb SW-4 docelowo będzie dostarczał pod ziemię 72 tys. m sześc. powietrza na minutę, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie stacji wentylatorów głównych kopalni Polkowice-Sieroszowice. Włączenie szybu do sieci wentylacyjnej zapewni skuteczniejsze przewietrzanie dla oddziałów zlokalizowanych poniżej poziomu 1100 metrów. Dzięki temu polepszą się warunki pracy i bezpieczeństwo załogi KGHM. Zakończenie budowy szybu, na które składa się m.in. montaż zbrojenia i obiekty nadszybia, planowane jest na rok 2015. Inwestycje realizuje Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. Powstanie SW-4 pomoże udostępnić najgłębsze pokłady rudy miedzi położone w rejonie Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Jego budowa rozpoczęła się pięć lat temu. W ubiegłym tygodniu na głębokości 1216 metrów, szyb połączył się z wyrobiskiem kopalni Polkowice-Sieroszowice.

Podczas sesji okolicznościowej poświęconej odsłonięciu tablicy pamiątkowej, można było obejrzeć wystawę zdjęć, której bohaterem był dr inż. Tadeusz Zastawnik. W latach 1962-75 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie. Nazywany jest Człowiekiem Polskiej Miedzi i jej budowniczym. Tadeusz Zastawnik objął stanowisko dyrektora w chwili, gdy ważyły się losy budowy zagłębia miedziowego. Na szczeblu rządowym trwała dyskusja nad celowością inwestycji w kopalnie miedzi. Dyrektorowi udało się przekonać władze państwowe, aby rozpoczętą budowę kontynuować.

W sierpniu 1962 r. inż. Tadeusz Zastawnik obejmuje stanowisko dyrektora naczelnego Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi w Lubinie. W międzyczasie otwiera przewód doktorski na Politechnice Wrocławskiej i zdobywa tytuł doktora nauk ekonomicznych. W ciągu 13 lat pracy na tym stanowisku dr inż. Tadeusz Zastawnik kierując Kombinatem zrealizował budowę:

  • 3 nowoczesnych jak na tamte czasy kopalń,
  • huty miedzi,
  • zaplecza badawczo-projektowego,
  • własnego zakładu robót górniczych,
  • zakładu transportu samochodowego i kolejowego,
  • zakładów budowy i remontów maszyn górniczych (CWR, “Legmet”).

Zmienił także do niepoznania infrastrukturę miast Lubina, Głogowa i Polkowic. Zabiegał o budownictwo mieszkalne w Lubinie, poprawę warunków życia i pracy pracowników. Przyczynił się do rozwoju zagłębia miedziowego w tym rozbudowy miast Lubina, Głogowa i Polkowic.

[widgetkit id=295]