Sprawdzili miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne

0
828

3-go stycznia głogowscy policjanci oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie ponownie wyruszyli z pomocą bezdomnym. W okresie zimowym takie działania są jeszcze bardziej intensywne niż w ciągu roku. Chodzi o zdrowie i życie ludzi pozbawionych dachu nad głową. Przy niskich temperaturach, mrozach i opadach, organizm może wyziębić się bardzo szybko. Obojętność oraz brak zainteresowania osobami bezdomnymi może  niestety doprowadzić do ludzkiej tragedii.

Policjanci i pracownicy MOPS sprawdzają miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Proponują pomoc oraz przekazują informują o możliwości skorzystania z jej zorganizowanych i stałych form. To między innymi przytulisko w Żukowicach oraz inne placówki pomocowe.

Bezdomni informowani są o możliwościach uzyskania ciepłej odzieży czy posiłku. Jest to szczególnie ważne, gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W szczególnych przypadkach zapewniamy transport. W trakcie dzisiejszej akcji pracownicy MOPS, przekazywali ciepłą odzież i okrycia, najbardziej potrzebującym.

Jeśli zauważymy bezdomnych w miejscach, w których są oni narażeni na wyziębienie i zamarznięcie, nie pozostańmy obojętni.  Informujmy o tym fakcie instytucje pomocowe i policję. Policjanci stale kontrolują miejsca, w których były lub mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzamy i weryfikujemy każdą informację a każdemu bezdomnemu proponujemy pomoc — mówi Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta.

Na dworcach, w opuszczonych budynkach, klatkach schodowych i śmietnikach, wszędzie, gdzie jest choćby namiastka ciepła i kawałek dachu nad głową można spotkać osoby bezdomne. Zwykle omijamy je z daleka, w obawie przed agresywnym zachowaniem, usposobieniem i zapachem, który wywołuje wstręt. Ciężko okazać współczucie bezdomnym, gdy w ich pobliżu unosi się woń alkoholu, a wulgarne słownictwo, jakim się posługują słychać z daleka. Są jednak sytuacje w obliczu których nie powinniśmy przechodzić obok tych ludzi obojętnie. Gdy znajdujemy się w miejscu, gdzie czyjeś zdrowie i życie jest zagrożone, powinniśmy natychmiast reagować, wykonanie jednego telefonu na numer alarmowy to przecież tak niewiele. Głogowska Policja apeluje do mieszkańców, by informowali o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne.

Możemy to zrobić wykonując telefon na numer alarmowy lub za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń.

Z aplikacji możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Prosimy o wykorzystanie dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu. To ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Może być istotne w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach wynikających np. ze znacznego spadku temperatury — wyjaśnia Kaleta.


Pamiętajmy, informacje wymagające natychmiastowego działania przekazujemy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Zdjęcie:KPP Głogów