Szesnastolatek na wojnie

0
1213
2015-11-13 Szesnastolatek na wojnie (fot. TZG)

Prof. Hans Joachim Jäschke, uczestnik walk o Głogów w 1945 r., był gościem biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie. Podczas spotkania autorskiego opowiadał o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej, opisanych w książce „Szesnastolatek na wojnie. Wspomnienia z lat 1944-1945”. Publikację wydało Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Hans Joachim Jäschke miał 16 lat, kiedy został powołany do służby przeciwlotniczej. Podczas ofensywy rosyjskiej w styczniu 1945 r. jego bateria została rozbita, a on rozpoczął długą wędrówkę do rodzinnego Głogowa. W przenikliwym zimnie pokonywał dziennie około 40 km, za pożywienie służył mu śnieg. Kiedy dotarł do Głogowa czekał go siedmiotygodniowy koszmar oblężenia miasta. Tuz przed kapitulacja został ranny i trafił do rosyjskiej niewoli.

W książce „Szesnastolatek na wojnie. Wspomnienia z lat 1944-1945” relacjonuje te dramatyczne wydarzenia i opisuje przemianę, jaka wówczas przeżył. Z człowieka przesiąkniętego fałszywymi ideami, stał się przeciwnikiem wojny.

Publikację wydało Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Na język polski przełożył ją Antoni Bok. Adam Krzemiński, publicysta tygodnika „Polityka” i znawca tematyki polsko-niemieckiej, opatrzył książkę posłowiem.

Spotkanie z prof. Hansem Joachimem Jäschke odbyło się 10 listopada w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie.

 Sala pękała w szwach, frekwencja więc dopisała. W wieczorze autorskim wzięły udział osoby zainteresowane zarówno wspomnieniową publikacją jak i spotkaniem z autorem, nie tylko z Głogowa. Byli też tacy, którzy specjalnie na to spotkanie przyjechali m.in. z Zielonej Góry, Starego Kisielina, Wschowy czy Oławy – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes TZG.

Podczas spotkania autor książki opowiadał o swoich przeżyciach z czasów II wojny światowej i odpowiadał na pytania publiczności. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przeczytali kilka fragmentów publikacji.

Książkę można kupić w głogowskich księgarniach i salonikach prasowych, dostępna jest także w bibliotece PWSZ oraz siedzibie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.