Świadków historii coraz mniej

0
1264
zdjęcie-2014-05-08-uroczystości-patriotyczne-z-okazji-zakończenia-II-wojny-światowej@Głogow-001

Przedstawiciele samorządów, instytucji, szkół, stowarzyszeń, służb mundurowych i garstka głogowian uczestniczyła dzisiaj w 69 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości patriotyczne przygotowane przez władze powiatu głogowskiego odbyły się pod pomnikeim Koalicji Antyhitlerowskiej.

Świadków tamtej historii jest coraz mniej, tylko pustych krzeseł przybywa – „Z roku na rok w uroczystościach uczestniczy coraz mniej ludzi. Niedługo już nikt nie będzie pamiętał i obchodził tej daty” – mówi pani Stefania, która od wielu lat bierze udział w obchodach. Wcześniej uczestniczyła razem z mężem, który był wojskowym, a po jego śmierci, od 7 lat sama przychodzi pod pomnik, aby uczcić ten dzień – „To wielkie święto, przecież zwyciężyliśmy” – dodaje.

Hymn Państwowy jak zawsze wykonany został przez orkiestrę Huty Miedzi Głogów. Uroczystości rozpoczął przewodniczący Rady Powiatu Marek Groffik. Odczytał on przemówienie w imieniu Starosty, który nie mógł uczestniczyć w obchodach. W imieniu kombatantów głos zabrał Wiktor Wolski, wiceprezes koła miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Ogłoszony został apel poległych, a następnie wykonano salwę honorową. Na zakończenie, przy pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej złożone zostały wieńce przez samorządowców, służby mundurowe, organizacje społeczne, delegacje szkół, instytucji, zakładów pracy.

8 maja w 1945 roku ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Rosjanie zażądali jednak od Niemiec osobnego podpisania kapitulacji. Nastąpiło to w Berlinie o północy z 8 na 9 maja, a według czasu moskiewskiego o godz. 2.00 już 9 maja. Dlatego w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja. Także w Polsce przez ponad 40 lat oficjalnie Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja.

II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi. W wojnie zginęło 6 milionów polskich obywateli, kraj stracił wschodnie województwa i na ponad 50 lat znalazł się w radzieckiej strefie wpływów.