Spotkanie z sokolnikami w Technikum nr 6 w Głogowie

0
2474
Spotkanie z sokolnikami w Technikum nr 6 w Głogowie

We wtorek w głogowskim Technikum nr 6 odbyła się dość nietypowa lekcja. Wyjątkowi goście opowiadali uczniom o swojej pasji. Spotkanie wzbudziło duże emocje wśród uczniów i nauczycieli.

W dniu 26 lutego w Technikum nr 6 w Głogowie odbyła się interesująca lekcja. Szkoła gościła wyjątkowych gości – Panią Małgorzatę i Pana Tomasza Szlendak, a także swoją absolwentkę Sylwię Chmielowiec. Każda z tych osób ma wiele pasji, a jedną z nich podzieliła się z uczniami głogowskiej szkoły.

Zaproszeni goście na spotkanie z uczniami technikum przywieźli ptaki drapieżne z własnej hodowli – płomykówkę ANU i puchacza wirginijskiego HOOCKIEGO. W bardzo interesujący sposób przybliżono uczestnikom lekcji historię i ideę sokolnictwa. Pojawiło się też sporo informacji na temat zwyczajów i oswajania ptaków drapieżnych, których próżno byłoby szukać w podręcznikach. Poświęcono też sporo uwagi odpowiedzialności, z którą wiąże się taka hodowla.

Przybyli sokolnicy rozmawiali z uczestnikami spotkania na temat łowiectwa, w szczególny sposób akcentując łowiecką etykę. Były to bardzo cenne uwagi, które zostały skierowane do przyszłych leśników, którzy stoją u progu decyzji o ewentualnym wstąpieniu w szeregi myśliwych.

Pani Sylwia, która trzy lata temu ukończyła głogowskie Technikum Leśne, motywowała przyszłych leśników  do stawiania sobie ambitnych celów w życiu. Opowiedziała o swojej nauce, a także życiowych planach i szansach zawodowych.

Największe zainteresowanie podczas spotkania wzbudziły ptaki, z którymi przybyli goście. Każdy z uczestników chciał się im przyjrzeć z bliska i sfotografować. Młodzi ludzie chcieli dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Najodważniejsi dostąpili zaszczytu przywdziania rękawicy i zaznania bliższego kontaktu z sympatycznie wyglądającymi a jednocześnie niebezpiecznymi stworzeniami.

Kadra głogowskiego Technikum nr 6 stara się uatrakcyjniać naukę w murach szkoły. Uczniowie mają za sobą ciekawe doświadczenie w postaci spotkania z sokolnikami. Wkrótce będą mogli wziąć udział w konkursach, ogłoszonych przez szkołę.

Pierwszy z konkursów nosi nazwę „Przyrodnicze impresje”. Jest to konkurs literacki, ogłoszony przez bibliotekę szkolną. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie opowiadania, wiersza, reportażu bądź felietonu, nawiązującego treścią do tytułu konkursu. Drugim konkursem, ogłoszonym w głogowskiej „Przyrodniczej” jest konkurs fotograficzny zatytułowany „Uroki zimy”. Każdy uczeń może przedstawić do pięciu fotografii swojego autorstwa. Celem konkursów jest propagowanie kultury słowa, inicjacja aktywności artystycznej uczniów, promocja czytelnictwa i literatury, a także zachęcanie do pisania i prezentowania własnej twórczości oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości przyrodniczej u młodych ludzi.