W dniu 27 listopada br. w Klubie pod Muzami” w CK „Muza” w Lubinie, odbyło się „Spotkanie Kombatantów” z okazji Święta Niepodległości. Przy tej okazji lubińscy policjanci postanowili przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim omówione zostały metody działania sprawców przestępstw metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika.
Funkcjonariuszka przypomniała również o sytuacji, która miała miejsce kilka dni temu, kiedy 76-letnia mieszkanka naszego miasta straciła oszczędności. Oszuści działali na tzw. pracownika spółdzielni. Policjanci wyjaśnili jak uniknąć przykrych sytuacji, tak aby nie stracić oszczędności swojego życia. Podawane były przykłady manipulacji i grania na ludzkich uczuciach, które następnie kończą się wydaniem pieniędzy w ręce przestępców.
Pomimo wielu apeli policji, wciąż niestety dochodzi do oszustw metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika, a ofiarami bezdusznych przestępców najczęściej są osoby starsze. Aby uświadomić jak największą liczbę osób, lubińscy policjanci organizują bądź włączają się w różnego rodzaju przedsięwzięcia, podczas których rozmawiają o bezpieczeństwie. Funkcjonariusze uświadamiają seniorów jak uniknąć tragedii, kiedy zmanipulowani przez oszusta, bardzo często oddają w jego ręce dorobek całego życia.
27 listopada br. w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie odbyło się „Spotkanie Kombatantów” z okazji Święta Niepodległości. Podczas tych uroczystości zgromadziło się blisko 100 osób. Było wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Korzystając z tej okazji, policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej lubińskiej komendy, przekazały zgromadzonym osobom wiele cennych porad jak uniknąć i zabezpieczyć się przed działaniami oszustów. Funkcjonariuszki omówiły metody działania sprawców, podając przykłady przestępstw, które miały miejsce w naszym regionie, a osoby starsze okradzione zostały ze swoich pieniędzy.
Na koniec spotkania przekazano ulotki informacyjne dla seniorów, które zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe w Lubinie i Fundację KGHM Polska Miedź.
Przypominamy i ostrzegamy: w przypadku odebrania telefonu z żądaniem pieniędzy od „policjantów”, „synów”, „córek”, czy „wnuków” konieczne jest skontaktowanie się z lokalną Policją i prawdziwym członkiem rodziny, zanim przekaże się komukolwiek swoje oszczędności. Oszuści działają i wykorzystują łatwowierność seniorów. Nie wpuszczajmy do swoich mieszkań obcych osób. Potwierdźmy w spółdzielni, czy akurat w tym dniu prowadzone są w bloku prace remontowe lub naprawcze.
Apelujemy!!! Policjanci NIGDY nie informują telefonicznie o szczegółach prowadzonych czynności, nie żądają również wypłaty pieniędzy i przekazania ich w umówionym miejscu. Taki telefon świadczy o próbie oszustwa i należy natychmiast poinformować o nim policję.