Skręcenie lub zwichnięcie kostki – długotrwałe leczenie

0
742

Do skręcenia kostki, czyli stawu skokowego, uszkodzenia torebki stawowej oraz wiązadeł stabilizujących stopę może dojść w wyniku uprawiania sportu, ale także w następstwie upadku na śliskim oblodzonym chodniku. Rzadziej występującym urazem jest zwichnięcie kostki, w którym mamy do czynienia z wzajemnym przemieszczeniem kości. W obu przypadkach należy zgłosić się do lekarza i przygotować się na długotrwałe leczenie. 

Wystarczy źle postawić stopę na oblodzonym czy nierównym chodniku lub potknąć się o wystający krawężnik. Łapiąc równowagę przenosimy ciężar ciała na jedną stronę, mocno obciążając stopę. Jeżeli upadek jest gwałtowny, może dojść do skręcenia stawu skokowego.

Uszkodzona torebka stawowa

– Lekki ból po zwykłym potknięciu pojawia się do razu, ale zazwyczaj mija on po kilku minutach. Mamy wtedy do czynienia z niewielkim rozciągnięciem torebki stawowej. Jeżeli dojdzie do poważniejszego skręcenia kostki i większego uszkodzenia torebki stawowej w kilku miejscach, ból jest zdecydowanie silniejszy i w ciągu godziny pojawia się duży obrzęk oraz sińce. Kiedy poszkodowany czuje bardzo duży ból, a stopa jest bardzo obrzęknięta, mówimy o trzecim, najcięższym stopniu skręcenia. Tych objawów nie możemy lekceważyć, bo torebka stawowa odpowiada za elastyczność stawu. Jeżeli zostanie na trwałe uszkodzone, stopa będzie w przyszłości mniej ruchoma i będziemy mieli problem z chodzeniem – wyjaśnia lek. Andrzej Przygoda, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Zalecenia przy skręceniu stawu skokowego

W każdym typie skręcenia, należy bezzwłocznie ograniczyć ruch, a także unieruchomić staw. Należy bezwzględnie unikać gorących kąpieli, maści rozgrzewających, ciepłych kompresów oraz brania aspiryny, która rozrzedzając krew przyczynia się przy tym urazie do zwiększenia krwiaka. Zalecany jest okład z lodu i wizyta u lekarza.

Orteza unieruchamia staw

Lekarz sprawdza, czy nie doszło do złamania i zleca zazwyczaj również prześwietlenie RTG. Przy ciężkich skręceniach stawu konieczne jest założenie opatrunku gipsowego na okres od 4 do 6 tygodni. Następnie, po ściągnięciu gipsu, pacjent powinien korzystać ze specjalnej ortezy. Unieruchamia ona uszkodzony staw i pozwala na zrośnięcie się tkanek. Receptę na ortezę wypisuje lekarz, a następnie w dowolnym sklepie medycznym możemy ją bezpłatnie odebrać. Zakup jest finansowany przez NFZ. Specjaliści zalecają osobistą wizytę w sklepie, dzięki czemu chory na miejscu mierzy ortezę i wybiera tę właściwą, dostosowaną do kształtu i rozmiaru stopy.

Przypominamy, że w Polkowickim Centrum Usług Medycznych mieszkańcy powiatu polkowickiego mogą korzystać całodobowo z pomocy ambulatoryjnej i chirurgicznej. W dni wolne pomoc ta świadczona jest w tzw. trybie ostro dyżurowym, czyli w przypadku nagłego urazu grożącego utratą zdrowia lub życia. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu gminy Polkowice i powiatu polkowickiego.

Ważne telefony:

Ambulatorium chirurgiczne –  tel.  76 74-60-846

Pracownia Rtg – tel. 76 74-60-857

PCUZ.PL