Sienkiewicz: wiele inicjatyw Ratusza ma charakter PR-owy i znaczenie tylko medialne

0
1008

Po ostatniej sesji Rady Miejskiej w Głogowie lokalne media zelektryzowała informacja o nieudzielaniu absolutorium prezydentowi miasta Rafaelowi Rokaszewiczowi. Przypomnijmy, że za wnioskiem opowiedziało się 8 radnych, przeciw głosowało 9, a 2 osoby wstrzymały się od głosu. Wśród przeciwników znaleźli się radni KWW Jana Zubowskiego. Wczoraj podczas konferencji prasowej, radni KWW Jana Zubowskiego, Norbert Penza i Marek Sienkiewicz spotkali się z dziennikarzami, by przypomnieć argumenty i nakreślić obszary działań prezydenta Rafalea Rokaszewicza, które budzą ich niezadowolenie i niepokój. Jakie mają zastrzeżenia?

Jednym z niepokojących zjawisk, które miały miejsce w ubiegłym roku jest deficyt budżetowy i narastające zadłużenie miasta. Choć nie jest to zjawisko niezwykłe, to musimy mieć świadomość, że inwestujemy, ale także bawimy się na koszt przyszłych pokoleń głogowian — mówił radny Norbert Penza.

—  W roku 2017 kontynuowana była przez prezydenta Rokaszewicza niezrównoważona polityka mieszkaniowa. Nadal koncentrowano się na wspieraniu TBS, budując kolejne bloki. Na marginesie znalazły się mieszkania komunalne i socjalne, tak potrzebne dla uboższych. Warto pamiętać, że liczba nowych mieszkań socjalnych i komunalnych oddanych do użytku za kadencji obecnego prezydenta wynosi okrągłe 0.

Krytycznie odnosimy się do sposobu przeprowadzenia badań zawartości arsenu w organizmach mieszkańców. Naszym zdaniem zbadać należało również włosy i paznokcie, z których odczytać można długotrwałe skażenie arsenem. Prezydentowi Rokaszewiczowi wbrew rekomendacjom komisji ekologii Rady Miejskiej nie udało przeprowadzić takich badań. Uważamy także, że szanse na zbadanie skażenia arsenem należy dać każdemu mieszkańcowi.

—  Niepokoi opieszałe działanie ekipy prezydenckiej w sprawie nielegalnego składowiska odpadów przy ulicy Południowej.

W 2017 roku Urząd Miasta zapłacił ponownie 100 tys. Zł na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu niespełnienia norm zatrudnienia niepełnosprawnych. Nadal nie ma w Ratuszu pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych, który koordynował całość zagadnień związanych z tym środowiskiem — wymienia radny KWW Jana Zubowskiego Norbert Penza.

Natomiast radny KWW Jana Zubowskiego Marek Sienkiewicz podkreśla, że nieudzielenie absolutorium dla prezydenta Rafala Rokaszewicza ma również związek z sytuacją w głogowskiej kulturze.

—  Działania prezydenta do zachwiania równowagi między imprezami ze strefy tzw. Kultury Wysokiej i tymi z kręgu tzw. Kultury masowej, doszło do dominacji tych ostatnich.

Poza tym, jak mówi radny Sienkiewicz — charakterystyczne dla prezydentury Rafaela Rokaszewicza jest brak odpowiedniego nadzoru nad spółkami miejskimi i instytucjami, które czerpią obficie z budżetu miejskiego. Przykładem tolerowanie przez prezydenta sytuacji w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie dochodzi do łamania praw pracowników szczególnie chronionych i ustawy o związkach zawodowych.

Radny uważa, że wiele inicjatyw Ratusza ma wyłącznie charakter PR- owy i znaczenie tylko medialne.

Nie znajduje odzwierciedlenia w realnej rzeczywistości na przykład zapowiedź wspierania budowy hospicjum, stworzenia strategii dla sportu, a groteskowym symbolem rządów Rafaela Rokaszewicza może być wybudowanie plaży miejskiej za 100 tys. zł. Przy pierwszej gwałtownej burzy spłynęła wraz ze sprzętem do Odry — mówi Marek Sienkiewicz i na koniec dodaje

—  Szereg pytań budzi też sposób realizacji inwestycji miejskich, przetargów, sprzedaży działek i nieruchomości. Ale to już temat na kolejne spotkanie.