Ruszyły wspólne patrole dzielnicowych ze Strażą Leśną i Inspekcją Weterynaryjną

0
818

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, Straży Leśnej i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii przeprowadzają wzmożone przedświąteczne działania „CHOINKA i KARP”. Wspólne patrole służą działaniom profilaktycznym i poprawie bezpieczeństwa na terenie powiatu legnickiego.

Dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wraz ze Strażą Leśną i Powiatowym Inspektoratem Weterynarii od dzisiaj na terenie powiatu legnickiego kontrolują miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż choinek, bądź karpi. Celem wspólnych patroli jest poprawa bezpieczeństwa, przypominanie obowiązujących przepisów i konsekwencji prawnych.

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej poza sprawdzaniem punktów sprzedaży choinek, pod kątem ich źródła pochodzenia, patrolują tereny leśne mając na uwadze miejsca ewentualnego pozyskiwania drzewek.

Kontrolując punkty sprzedaży karpi, funkcjonariusze Policji wspólnie z lekarzem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, zwracają uwagę na warunki w jakich przetrzymywane są karpie, ich pochodzenie oraz sposób ich przetransportowywania.

Przypominamy

Nielegalne pozyskiwanie drzewa w lesie, którego wartość nie przekracza kwoty 500 złotych jest wykroczeniem, za które grozi do 30 dni kary aresztu, kary ograniczenia wolności do1 miesiąca albo kary grzywny do 5 tys. złotych. Jeśli wartość drzewa jest jednak większa, to za jego kradzież lub przywłaszczenie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. Nie bez winy pozostanie i ten, który kupi choinkę, która jak mógł przypuszczać pochodzi z nielegalnego źródła. Nabywca w takim przypadku narazić się może na odpowiedzialność za wykroczenie, bądź przestępstwo paserstwa.

Jeśli chodzi z kolei o handel żywymi rybami, to kontroli będzie podlegać sposób postępowania z nimi. Obowiązujące regulacje prawne stanowią, że ryby należące do kręgowych objęte są ochroną prawną przewidzianą w Ustawie o ochronie zwierząt. Dlatego też na sprzedawcach i nabywcach ciąży obowiązek ich humanitarnego traktowania. Egzemplarze przeznaczone do sprzedaży muszą być przetrzymywane w odpowiedniej ilości wody, a sprzedawane żywe transportowane tak, aby miały możliwość oddychania. Uśmiercanie ich również powinno przebiegać w sposób humanitarny, w miejscu do tego wydzielonym i przez osobę uprawnioną.