Ruszył cykl spotkań w szkołach w ramach projektu edukacyjno-profilaktycznego „Wolność bez nałogu”

0
848

W celu rozszerzenia profilaktyki antynarkotykowej i dotarcia do osób, które mają największy wpływ na dzieci – czyli do rodziców –lubińscy policjanci wspólnie z terapeutkami z Sekcji Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie, zorganizowały cykl spotkań w ramach akcji „Wolność bez nałogu”. Do działań tych włączyły przedstawiciela Biura Profilaktyki Uzależnień, który prowadzi zajęcia specjalnie dla rodziców.

W trakcie wykładów Pan Łukasz Rachwalski z Biura Profilaktyki Uzależnień przedstawia założenia projektu, przekazuje fachową wiedzę oraz prezentuje rekwizyty znajdujące się w specjalnych walizkach edukacyjnych. Zawierają one przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród rodziców, jak również pedagogów. Jak sami mówią, nie mieli świadomości na jaką skalę rośnie problem uzależnień wśród nieletnich.

Policjantki wspólnie z terapeutkami spotykają się natomiast z dziećmi i młodzieżą w trakcie zajęć w szkole. Podczas warsztatów i prelekcji młodzież dowiaduje się od policjantek o konsekwencjach prawnych zażywania środków odurzających oraz spożywania alkoholu, a także posiadania i udzielania narkotyków, dopalaczy i innych nielegalnych substancji. Terapeutki prowadzą warsztaty i rozmowy z młodzieżą, podczas których uczniowie przyswajają wiedzę o szkodliwości zażywania środków odurzających i psychoaktywnych, a także o tym, w jaki sposób mogą uniknąć tego szkodliwego nałogu, a w przypadku uzależnienia, gdzie mogą szukać pomocy.

Cele projektu to m.in. podnoszenie poziomu świadomości społecznej w zakresie problematyki narkotykowej oraz przekazywanie informacji na temat działania narkotyków i środków odurzających, a także odpowiedzialności karnej za ich posiadanie, rozprowadzanie, wytwarzanie.