Profesjonalni aktorzy i niezwykłe spektakle

0
745
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ubiegły rok w dziedzinie kultury w Gminie Lubin to zdecydowanie rok teatru. Ogrom emocji i niesamowitych odczuć towarzyszył działaniom teatralnym. Dzięki zaangażowaniu w realizację projektu „Wybieram teatr”, przy współpracy profesjonalnych aktorów i  instruktorów  udało się zarazić magią teatru  małych i dużych mieszkańców Gminy Lubin. Pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Lubin  ogromnie się cieszą z możliwości dostarczania dawki kultury, która bawi, zastanawia, a czasami potrafi zasmucić.

Ośrodek Kultury zrealizował w projekt „Wybieram teatr”, współfinansowany w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W 2018 roku w ramach projektu gościliśmy w gminie:

Stanisława Górkę – z monodramem na podstawie utworu Rollanda „Colas Breugnon”
z piosenkami Georgesa Brassensa, który został wyreżyserowany przez Tadeusza Wiśniewskiego.
Aldonę Struzik – z monodramem pt. „Daisy – Błękitna Tożsamość” – spektakl autorski Aldony Struzik.

Dzięki temu dofinansowaniu mieszkańcy Gminy Lubin mogli uczestniczyć w edukacyjnych warsztatach teatralnych zorganizowanych w porozumieniu z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Warsztaty w gminnym gimnazjum i świetlicach poprowadzili zawodowi aktorzy, profesjonaliści w swojej dziedzinie, m.in.: Krzysztof Franieczek, Aldona Struzik, Michał Chorosiński, Dariusz Bereski, Marcin Piejaś,  Martyna Witowska, Agata Skowrońska.
Aktorzy dzielili się swoim scenicznym doświadczeniem, wskazali kierunki pracy nad sobą, pokazywali jak wielkiego zaangażowania  wymaga odpowiednie zinterpretowanie przekazywanej treści, tak aby wywołać u widza wzruszenie, nastrój, śmiech, płacz, strach… Efektem tych działań jest powstanie czterech grup teatralnych, skupiających mieszkańców naszej gminy, z którymi pracowali przez kilka miesięcy doświadczeni instruktorzy: Dorota Baryłkiewicz, Teresa Kot, Gabriela Mikityn, Piotr Poręba, Karolina Tuszyńska – Kluzek.
W ramach projektu powstały cztery niezwykłe spektakle i etiuda, o których pisaliśmy wcześniej.
Spotykano się również na wspólnych wyjazdach do teatru. Ponad 300 osób obejrzało trzy spektakle w Teatrze Polskim we Wrocławiu: MAYDAY, ACID SNOW i XIĘGI SCHULZA.

W 2019 roku OKGL nie zwalnia tempa. 20 stycznia o godz. 14.30 w Zimnej Wodzie grupa teatralna z Zimnej Wody po raz drugi zagrał spektakl „Nasze korzenie” a 10 lutego o godz. 17.00 wystąpi w świetlicy Krzeczynie Małym.
12 stycznia mieszkańcy gminy pojechali do Teatru Polskiego na „Opowieść Wigilijną”, a  1 lutego wybierają się na „Braci Karamazow”. OKGL czeka na zgłoszenia chętnych i zaprasza wszystkich na stronę www.okgminalubin.pl na śledzenie nie tylko teatralnych propozycji.

(OKGL)