Powstanie linia kolejowa między Głogowem a Legnicą?

0
1349

Głogów położony jest na terenie tak zwanego Zagłębia Miedziowego, czyli Legnico – Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Jest to obszar przemysłowy w wojewódzkie dolnośląskim złożony z pięciu powiatów – głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego, legnickiego oraz miasta na prawach powiatu – Legnicy. Jednak między tymi miastami nie do końca dobrze funkcjonuje transport. Żeby z Głogowa pojechać na przykład do Polkowic, Lubina, czy Legnicy trzeba skorzystać z busów prywatnych przewoźników lub wybrać się własnym samochodem. Jednak ma to się zmienić, bo prowadzone są rozmowy w sprawie uruchomienia “miedziowego” połączenia kolejowego między tymi miasta. W rozmowach uczestniczył także Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatu Głogowskiego. Dzięki swojemu ponadlokalnemu charakterowi projekt ma realne szanse na wykorzystanie do jego realizacji funduszy unijnych w perspektywie nowego budżetu 2014 – 2020. Stworzenie nowej linii kolejowej w doskonały sposób wpisuje się również w cele stawiane przed planowanymi do utworzenia ZIT-ami (Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi), które w następnych sześciu latach stanowić powinny jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywania środków unijnych.

Na terenie Legnicko – Głogowskiego Okręgu Miedziowego planowane jest uruchomienie połączenia kolejowego pomiędzy Legnicą, Lubinem, Polkowicami i Głogowem. W spotkaniu w sprawie uruchomienia połącznie kolejowego uczestniczył Starosta Powiatu Głogowskiego, Rafael Rokaszewicz W pomysł ten oprócz samorządów zaangażowane jest KGHM oraz firma Pol-Miedź Trans. Do pracy nad rozwojem zarysowanej koncepcji zaproszone zostanie również PKP. – Nowa linia kolejowa ma rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców Zagłębia Miedziowego oraz w znaczący sposób ułatwić i zmniejszyć koszty transportu materiałowego na tym terenie. W tej chwili trwają prace związane z przygotowaniem planu finansowego tego gigantycznego przedsięwzięcia. Po jego ukończeniu będzie wiadomo, jakie dokładnie środki należałoby pozyskać na realizację takiego projektu i jaka będzie jego przyszła rentowność – mówi Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Inwestycje komunikacyjne ułatwić mają przemieszczanie osób i towarów, ale również pomysłów i kapitałów w skali regionalnej. Dzięki swojemu ponadlokalnemu charakterowi projekt ma realne szanse na wykorzystanie do jego realizacji funduszy unijnych w perspektywie nowego budżetu 2014 – 2020. Stworzenie nowej linii kolejowej w doskonały sposób wpisuje się również w cele stawiane przed planowanymi do utworzenia ZIT-ami (Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi), które w następnych sześciu latach stanowić powinny jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywania środków unijnych.