Powiat głogowski podsumowuje udział w programie Erasmus +

0
1430
2016. 04. 10. Głogów, wyjazd młodzieży do Niemiec, ERASMUS +

Władze powiatu głogowskiego dokonują podsumowania udziału w programie Erasmus +. Głogowscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w projekcie „Dzisiaj doświadczenie – jutro zatrudnienie – zagraniczne praktyki  zawodowe dla uczniów szkół Powiatu Głogowskiego”. Dzięki niemu młodzież ma możliwość zdobyć doświadczenie na praktykach w Niemczech. Już wkrótce kolejna edycja projektu.

Władze powiatu głogowskiego dokonały podsumowania pierwszej edycji programu Eramsus + Akcja 1: Mobilność Edukacyjna. W jego ramach młodzież z głogowskich szkół miała okazję wziąć udział w praktykach za granicą, biorąc udział w projekcie „Dzisiaj doświadczenie – jutro zatrudnienie – zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów szkół Powiatu Głogowskiego”. Całość projektu finansowana była ze środków unijnych. Już wkrótce odbędzie się druga edycja programu.

Partnerem projektu Erasmus + jest Stowarzyszenie Kształcenia Zawodowego Eberswalde e.V. z Niemiec. W ramach projektu realizowane są 4-tygodniowe praktyki zawodowe dla 4 jednostek oświatowych powiatu głogowskiego. W pierwszej edycji, która odbyła się w roku szkolnym 2015/2016 wzięło udział 45 uczniów techników oraz zasadniczych szkół zawodowych, kształcących się w różnych zawodach. Odbędzie się jeszcze druga edycja projektu, tak więc w sumie praktykami w Niemczech objętych będzie 90 uczniów.

Projektem objęto cztery głogowskie szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Zespół Szkól im. Jana Wyżykowskiego, Zespół Szkół Ekonomicznych i Technikum nr 6. Wraz z uczniami na praktyki wyjeżdżają nauczyciele, którzy pełnią rolę opiekunów i udzielają wsparcia, a także nadzorują postępy w nauce młodzieży.

Rekrutacja do udziału w projekcie prowadzona jest we wrześniu. W nadchodzącym roku szkolnym 2016/2017 również odbędzie się ona we wrześniu, a wyjazdy w ramach drugiej edycji będą realizowane od listopada do kwietnia.

Uczniowie, którzy wyjeżdżają na praktyki do Niemiec, jeszcze przed wyjazdem są do niego odpowiednio przygotowywani, uczestnicząc w zajęciach z zakresu zawodowego, językowego, pedagogicznego i kulturowego.

Praktyki uczniów, którzy wzięli udział w pierwszej edycji programu odbywały się na podstawie programu, sporządzonego dla każdego z zawodów, zgodnie z podstawą programową. Po powrocie do kraju uczniowie otrzymali dokumenty poświadczające ich udział w praktykach. Ma ono formę świadectwa i certyfikatu. Efektywność udziału w programie jest badana. Uczniowie przed wyjazdem i po powrocie do kraju wypełniają tabelę samooceny biegłości językowej i samooceny kompetencji personalnych oraz społecznych. Ponadto niewątpliwą zaletą udziału w Erasmus + jest fakt, że uczniowie otrzymują dokument Europass – Mobilność, który jest dokumentem pożądanym podczas poszukiwania zatrudnienia. – W przyszłości nasi uczniowie będą również pracownikami lokalnego rynku pracy, który zyska dobrze wykształconą kadrę, posiadającą międzynarodowe doświadczenie, znającą języki obce oraz kulturę i mentalność sąsiada zachodniego. Realizacja projektu ma szeroki zakres oddziaływania i długoterminowe korzyści – zapewnia Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starosty Głogowa.

Wartość projektu wynosi 204 432 euro.