Podsumowanie programu ERASMUS + za bieżący rok szkolny

0
1011
2016. 04. 10. Głogów, wyjazd młodzieży do Niemiec, ERASMUS +

Starostwo Powiatowe w Głogowie dokonało podsumowania programu ERASMUS + za bieżący rok szkolny. Na zagraniczne praktyki zawodowe wyjechało w sumie ponad 40 uczniów głogowskich szkół. Pobyt w Niemczech łączył naukę i praktykę z bogatym programem kulturowym – młodzież miała okazję zwiedzić wiele interesujących miejsc. W przyszłym roku szkolnym kolejni uczniowie skorzystają z możliwości odbycia takich praktyk.

W roku szkolnym 2015/2016 z praktyk za granicą skorzystało 45 uczniów z głogowskich szkół. Podczas pobytu w Niemczech młodzież zdobywała wiedzę, doświadczenie, a także skorzystała z bogatego programu kulturowego. Uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Za rok kolejni uczniowie wyjadą na praktyki zawodowe do Niemiec. Nabór będzie prowadzony w szkołach we wrześniu 2016 roku.

Wyjazd na zawodowe praktyki za granicą organizowany był w ramach projektu „ Dzisiaj doświadczenie – jutro zatrudnienie”. Projekt ten z kolei realizowany jest w ramach programu ERASMUS + „Akcja 1 mobilność edukacyjna – kształcenie i szkolenie zawodowe”.

W praktykach wzięło udział 45 uczniów, w tym: 15 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie, kształcących się w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk i kucharz; 15 uczniów z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie, kształcących się w zawodach: technik usług fryzjerskich, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy i kucharz; 8 uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, kształcących się w zawodach: technik elektronik i technik informatyk; 6 uczniów Technikum nr 6 w Głogowie, kształcących się  w zawodach: technik architektury krajobrazu, technik geodeta i technik leśnik.

Praktyki trwały 4 tygodnie. Młodzież zdobywała doświadczenie w przedsiębiorstwach i w placówkach kształcenia zawodowego. Celem wyjazdu było zdobycie wiedzy, doświadczenia, doskonalenie języka niemieckiego, a także poznanie mentalności i kultury Niemiec.

W ramach pobytu uczniowie mieli okazję zwiedzić Berlin. Zwiedzili m. in.: Muzeum Techniki Spectrum, Bramę Brandenburską, Pergamus Muzeum, Parlament, Mur Berliński. Asisi Panorama, Targi Spożywcze Gourmet, Madame Tussauds, Saa Liffe i Tropical Islands.

Praktykanci z Głogowa mieli pokryte wszystkie koszty wyjazdu, tj. koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia i zwiedzania. Dodatkowo byli objęci ubezpieczeniem i wypłacano im kieszonkowe wysokości 120 euro na osobę.

Realizacja wszystkich działań była w 100% pokryta ze środków Unii Europejskiej.

Na zakończenie praktyk młodzież otrzymała certyfikaty oraz dokumenty Europass Mobliność, potwierdzające udział w projekcie.

W przyszłym roku szkolnym 2016/2017 kolejnych 45 uczniów z wyżej wymienionych szkół ponadgimnazjalnych weźmie udział w zagranicznych praktykach zawodowych. W sumie w ramach ERASMUS + z praktyk skorzysta 90 uczniów szkół powiatu głogowskiego.