Piknik Niepodległościowy w Chobieni

0
967

W ramach obchodów Gminnego Święta 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowano 3 listopada w Chobieni żywą lekcję historii pn. „Długa Droga do Wolności”.

Wydarzenie rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie zaprezentowały się grupy artystyczno – folklorystyczne, wprowadzając wszystkich przybyłych mieszkańców gminy i okolic w klimat pieśni patriotycznych i wojskowych. Tego dnia można było zobaczyć i usłyszeć zespoły FURMANI z Miłkowic, SASANKA z Rudnej, Gramy i Śpiewamy z Łęczycy, Zespoły Folklorystyczne z Luboszyc, Lubowa i Osetnopolanie oraz solistkę Eni Halilović z Górzyna.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto też konkurs na przebranie z epoki z podziałem na kategorie wiekowe.

Kulminacyjnym punktem programu była inscenizacja „Bitwa o Chobienię ‘45”, która przyciągnęła w pełnym rynsztunku do gminy Rudna ponad 150 rekonstruktorów z Polski, Niemiec i Czech oraz całkiem sporą grupę zainteresowanych obserwatorów. Wśród rekonstruktorów znalazły się grupy takie jak GRH “Pionier”, GRH 39-45″z Polkowic, Stowarzyszenie Grup Rekonstrukcji Historycznej “Matrioszka”, ROTA Rzeszów, GRH Iczkeria, Lubelska Grupa Współczesnej Rekonstrukcji Historycznej, Ostrowska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Grh1939, Pomorze ’45, GRH Oka z Namysłowa, GRH 549VGO, GRH Die 5 Jäger Division, Kampfgruppe Heiko z Niemiec, Grupy BA64Team ze Szczecina,Stowarzyszenia Historycznego Sagan z Żagania, GRH Busko – Flak Abteilung Luftwaffe Bruno Falkenhorn,Grupa z Czech Vojenská vozidla Trutnov z.s. oraz inni, którzy często na własną rękę i z pasji, jaką są dla nich militaria, biorą udział w takich wydarzeniach.

Na potrzeby widowiska przygotowano napisy na budynkach w Rynku, które miały za zadanie nawiązać do wizerunku Chobieni ze stycznia 1945r. W tym nazwy sklepów, urzędów, a nawet plakaty i flagi, jakie wisiały na słupach czy w oknach w owym okresie.

Podczas wydarzenia wykorzystano i zaprezentowano sprzęt wojskowy: pojazdy wojskowe i artylerię Ludowego Wojska Polskiego, wojsk niemieckich i radzieckich oraz broń z amunicją hukową dla efektów bitewnych w trakcie inscenizacji. Mogliśmy zobaczyć : samochody pancerne BA- 64e, BA- 64b, Sd Kfz. 222, Sd.Kfz.247Ausf.B, artylerię: ampułomiot 120mm, działo p.panc. 53-K, działo p.lot. FLAK38 oraz inne pojazdy takie jak GAZ-67, Willys, Kübelwagen, M72, BMW R 75.

Widzowie podczas rekonstrukcji przeniesieni zostali w czasie i na własne oczy mogli zobaczyć to, co działo się w wielu miastach i wsiach podczas wojny.

Kolejnym punktem programu była inscenizacja światło -dźwięk pn.”Marsz przez wieki ku Wolności ”. Przy udziale narratora oraz rekonstruktorów z dioramami tematycznymi od XIII wieku do II wojny światowej przedstawiono na murach zamku w Chobieni historię naszego regionu i państwa.

Podczas tego programumogliśmy podziwiać i oglądać rekonstruktorów z następujących grup: Marka Mojeckiego jako Księcia Henryka Brodatego i Bractwo Rycerskie Ziemi Legnickiej, JackaMariuszaUlwańskiego jako Marszałka JózefaPiłsudskiego i Krąg Rycerski Nowa Sól, Lecha Bekularda jako narratora oraz Łużycką Drużynę Łucznicza z Lubania.

Program został zakończony ponownym wspólnym odśpiewaniem całego hymnu państwowego.

Gospodarzami i inicjatorami tegorocznego Pikniku Niepodległościowego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowanego w ramach Gminnych Obchodów Święta Niepodległości w Chobieni byli Wójt Gminy Rudna, Fundacja Gloria Gryffin ze Szczecina, Fundacja Zamek Chobienia oraz Chobieński Ośrodek Kultury.