Oszuści nie mają skrupułów i żerują na „dobrym sercu” i ufności osób starszych. Policjanci apelują o ostrożność

0
675
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań. Uwaga na fałszywych “siostrzeńców”, „wnuczków” i „kuzynów”, czy też zakupy po okazyjnej cenie. Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo. Przestępcy wchodzą również do mieszkań podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych czy firm energetycznych. Bądźmy rozsądni, zachowajmy rozwagę i codzienną ostrożność w przeciwnym wypadku możemy stracić oszczędności lub dorobek całego życia. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Lubina.

Dwie młode  kobiety o ciemnej karnacji, na jednym z osiedli w Lubinie zapukały do drzwi 85 – letniego mężczyzny. Obce osoby podały się za pracownice spółdzielni mieszkaniowej i pod pretekstem sprawdzenia jakości wody, dostały się do mieszkania. W momencie, kiedy jedna z pań weszła z właścicielem do łazienki, druga skorzystała z okazji i z kieszeni kurtki ukradła pieniądze. Na początku nic nie wzbudziło podejrzeń starszego pana. Dopiero po wyjściu kobiet, 85 – -latek zauważył, że z kieszeni jego kurtki zniknęły jego pieniądze. Złodziejki bez żadnych skrupułów wykorzystały ufność mężczyzny.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika, elektryka lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia.

Aby nie stać się ofiarą złodziei lub oszustów, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

  • Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
  • Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością
  • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).
  • W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

KPP LUBIN