Ostatnia szansa na dotacje z głogowskiego Urzędu Pracy

0
2520
zdjęcie Arch.-2013-07-14-swiatowy-dzien-przedsiebiorczosci@Powiatowy-Urzad-Pracy@Glogow

Młode osoby często mają zapał, pasję i chęci, by otworzyć własną działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy może nie należy do najłatwiejszych zajęć, ale dla zdeterminowanych i wytrwałych jest celem w zasięgu ręki, możliwym do zrealizowania tu i teraz. Jedną z największych barier dla początkujących w świecie biznesu są środki finansowe, a raczej ich brak. Z pomocą dla młodych przedsiębiorców wychodzi Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie, który po raz ostatni w tym roku ogłasza nabór wniosków o przyznanie dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Do kiedy można zgłaszać oferty, jaka jest przyznawana kwota i najważniejsze, jakie kryteria należy spełniać by móc skorzystać z tego dofinansowania?

Wnioski należy składać w sekretariacie, pokój numer 101, w punkcie informacyjnym lub u swojego doradcy. Wnioski przyjmowane będą w terminie od 20 do 24 listopada. Kwota jednorazowej dotacji może wynieść nawet 17 tyś. złotych. Dotacje udzielone zostaną w ramach środków z Funduszu Pracy na rok 2017 oraz w ramach projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dla kogo dotacja?

Z dotacji skorzystać mogą być osoby zarejestrowane w PUP, które:

  • w ciągu ostatniego roku nie odmówiły przyjęcia na staż i nie odrzuciły oferty pracy;
  • nie dostały pieniędzy na otwarcie firmy z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych
  • nie prowadziły firmy przez ostatnie 12 miesięcy;
  • nie były karane w ciągu ostatnich 2 lat za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu;
  • nie złożyły do innego Urzędy Pracy wniosku o dotację;
  • nie są objęte zajęciami sądowymi;
  • nie posiadają nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych;
  • nie zamierzają podjąć tego samego rodzaju działalności gospodarczej, którą prowadziły w ciągu ostatnich 2 lat

Wniosek o dotację z Urzędu Pracy zawiera część dotyczącą informacji na temat wnioskodawcy, część dotyczącą planowanego przedsięwzięcia (opis pomysłu, lokalizację, opis branży, konkurencji rynku zbytu itp.) oraz wyszczególnienie wymaganych załączników.Ważnym krokiem jest opracowanie dobrego biznes planu, środki własne nie są wymagane, ale zapewne są dodatkowym atutem, świadczącym na korzyść przyszłego przedsiębiorcy. Otrzymana kwota jest bezzwrotna,należy jednak  pamiętać, że jeśli otrzymamy dotację to obowiązują nas pewne zobowiązania:

  • nie możemy podjąć zatrudnienia przez następny rok
  • nowo założona firma musi być prowadzona (bez względu na jej wyniki) przez rok, 12 miesięcy nie można jej zawiesić czy zamknąć

PROCEDURA ROZPATRZENIA WNIOSKÓW

Wnioski podlegać będą sprawdzeniu pod względem formalnym, czyli pod kątem spełnienia ustawowych wymogów oraz celowości – zasadności przyznania dotacji. W przypadku, gdy do PUP wpłynie większa ilość wniosków niż możliwości finansowe PUP – wnioski oceniane będą według kryteriów, na podstawie których utworzona zostanie lista rankingowa. Informacja o rozpatrzeniu wniosków zamieszczona będzie na stronie internetowej w dziale Aktualności i wydarzenia – strona główna. Numer kontaktowy do Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie (76) 727 55 55.

Czy to się opłaca?

Pani Ania, która sama składała kiedyś wniosek o dotacje z PUP, mówiByłam przerażona, wręcz sparaliżowana całą tą dokumentacją, wiedziałam co chce robić, ale nigdy w życiu nie pisałam biznes planu. Spisanie wszystkiego na papier było chyba najtrudniejsze.Chodzi o to, by przedstawić swoją osobę jako przedsiębiorcę z wizją, pokazać, że dotacja tylko nas wesprze w długofalowych działaniach firmy. Nie można tych pieniędzy traktować jako prezentu i myśleć „jakoś to będzie, pociągnę przez ten rok”. Owszem nie inwestujemy własnych środków finansowych, ale należy do sprawy podejść poważnie, biznesowo. W innym przypadku jest to marnowanie czasu swojego i innych. Dla mnie dotacja była zastrzykiem gotówki, który pozwolił zaistnieć mojej firmie na głogowskim rynku. Budżet jakim dysponowałam był niewystarczający. Założenie firmy to koszty, nie tylko te na początek. Co miesiąc potrzebna jest gotówka, chociażby na opłacenie ZUS- u, czynszu. Warto wybiegać w przyszłość, będąc przedsiębiorcą wręcz trzeba. Pani Ania, pytana czy warto korzystać z dotacji bez namysłu odpowiada — Tu nawet nie chodzi o to czy warto czy nie, czy to jest opłacalne, większość ludzi nie ma po prostu innej możliwości na start, warto próbować i chwytać się wszystkiego, być kimś więcej niż tylko pracownikiem. Chociaż bycie szefem jest jeszcze trudniejsze i nawet nie chodzi tu o zarządzanie innymi, ale o codzienne mobilizowanie samego siebie  do wielogodzinnej pracy.Mimo wszystko nie wyobrażam już sobie sytuacji, kiedy szukam zatrudnienia u kogoś  — kończy z uśmiechem młoda bizneswoman. Można wnioskować, że prowadzenie własnej firmy przyniosło Pani Ani poczucie spełnienia zawodowego, jakiego nie byłaby w stanie osiągnąć będąc zatrudniona na etat u pracodawcy.Dla odważnych i przedsiębiorczych osób to doskonały moment, by zacząć realizować swoje zawodowe marzenia, rozwijać karierę na własnych warunkach, być szefem i twórcą własnego dzieła. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej głogowskiego PUP http://pup.glogow.pl/ .