Obrady Komisji Bezpieczeństwa w Polkowicach

0
1177

Każdy człowiek opracowuje sobie własny system wartości, który wytacza mu ścieżkę funkcjonowania w społeczeństwie. W codziennym pośpiechu coraz częściej ludzie cenią wszystko to, co prowadzi do ich wyciszenia czy relaksu, dlatego też poczucie bezpieczeństwa jest tak ważnym elementem w życiu. W tym tygodniu w Polkowicach obradowano właśnie o bezpieczeństwie oraz podsumowano różne zimowe akcje.

We wtorek 28 lutego w Starostwie Powiatowym w Polkowicach odbyło się pierwsze w nowym roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Polkowickiego, które zwołał starosta polkowicki Marek Tramś. W trakcie posiedzenia uzupełnił on skład komisji bezpieczeństwa i powołał nowych członków: Adama Mielniczuka dyrektora  PZDP, Sylwestra Jatczaka komendanta PPSP, Waldemara Cichockiego komendanta KPP i Piotra Wojtowicza KPP.

Jako pierwszy, Dyrektor Polkowickiego Zarządu Dróg Powiatowych przedstawił raport zimowego utrzymania dróg 2016/2017. Przypomniał, iż łączna długość dróg powiatowych przewidzianych do zimowego utrzymania wynosiła 239,135 km. Dodatkowo drogowcy odśnieżali  88,5 km chodników przy powiatowych drogach.

W dalszej części posiedzenia Komendant Powiatowy Policji Waldemar Cichocki przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas działań „Bezpieczne ferie 2017” oraz „Zima 2016/2017” na terenie powiatu polkowickiego. W tym okresie policjanci skontrolowali dwieście trzydzieści osiem pojazdów, nałożono sto pięćdziesiąt osiem mandatów karnych oraz zatrzymano pięć praw jazdy. Służby mundurowe podczas zimowych akcji systematycznie sprawdzały miejsca, gdzie mogłyby przebywać osoby bezdomne, które w związku ze spadkiem temperatury mogły znajdować się w sytuacji zagrażającej ich życiu. W ramach patroli zwracano szczególną uwagę na osoby starsze i bezdomne oraz te, które były pod wpływem alkoholu. Proponowano im przy tym przewiezienie do najbliższej noclegowni, schroniska czy miejsca zamieszkania.

W naradzie, która odbyła się w sali konferencyjnej starostwa, uczestniczył również Powiatowy Lekarz Weterynarii – Grzegorz Kowalik, który omówił aktualną sytuację w zakresie zagrożenia wystąpieniem zjadliwej grypy ptaków oraz przedstawił możliwy dalszy rozwój sytuacji. Następnie przytoczył on zasady postępowania w przypadku wystąpienia oznak ptasiej grypy oraz w przypadku powstania ognisk tej choroby. Należy zaznaczyć, że wirus grupy A podtypu H5 jest nieszkodliwy dla ludzi.

W trakcie posiedzenia Powiatowy Weterynarz również poinformował zgromadzonych, że w dalszym ciągu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 2091).